Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.05.2020 14:59 Publikacja: 07.05.2020 14:59
Foto: Adobe stock
Czy zauważyłeś, że co roku pojawia się nowa szczepionka przeciwko grypie? To dlatego, że wirus grypy się zmienia - mutuje i staje się odporny na nasze szczepienia. SARS-CoV-2 jest nowym wirusem i chociaż pojawiają się doniesienia o tym, że zmutował sprawa nie jest oczywista.
Na początku tego roku doniesiono, że naukowcy znaleźli dwa lub trzy szczepy SARS-CoV-2 krążące w populacji, o czym świadczą pewne wykryte mutacje. Jednak dzięki analizie genomów wirusa znajdujących się w zasobach CoV-GLUE (aplikacja internetowa do analizy sekwencji genomu wirusa w ramach pandemii SARS-CoV-2), naukowcy z University of Glasgow wykazali, że te wykryte mutacje prawdopodobnie nie mają żadnego znaczenia funkcjonalnego i co ważne, nie reprezentują różnych typów wirusa. „Z analizy rozległej zmienności sekwencji genetycznych obecnych w genomach wirusa SARS-CoV-2, wynika, że twierdzenie o krążeniu wielu jego rodzajów jest bezpodstawne” - twierdzi dr Oscar MacLean z University of Glasgow. Jego zdaniem te mutacje są zbyt małe aby można było mówić o różnych typach wirusa. Oznacza to, że w tej chwili wirus jest jeden!
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W 2024 r. Polska przeznaczyła na refundację 25,5 mld złotych. – Jeden pacjent w programie lekowym to tak naprawd...
- Skutecznie stosowane leki w wielu przypadkach obniżają całkowite koszty opieki zdrowotnej. Przekładają się na...
Polska musi zwiększyć produkcję leków i substancji czynnych oraz stworzyć trwały i odporny system dystrybucji. N...
Zmiany zakładają poszerzenie listy refundacyjnej o szereg leków stosowanych w terapii onkologicznej i innych, w...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Pacjentki z wysokim ryzykiem nawrotu powinny mieć szansę na leczenie mniej toksycznymi metodami – mówi prof. dr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas