Reklama

Szef WHO: niedopuszczalne kwestionowanie mojej niezależności

Szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział, że komentarze sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo kwestionujące jego niezależność są nieprawdziwe i nie odwrócą uwagi organizacji od jej pracy w walce z koronawirusem.

Aktualizacja: 24.07.2020 07:28 Publikacja: 24.07.2020 07:19

Szef WHO: niedopuszczalne kwestionowanie mojej niezależności

Foto: AFP

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus został poddany krytyce, szczególnie ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo, którzy oskarżyli go o prochińską postawę.

- Komentarze te są fałszywe i nie do przyjęcia. Nie mają żadnych podstaw - powiedział w czwartek.

- WHO nie będzie rozpraszać się tymi uwagami. Nie chcemy, by społeczność międzynarodowa również była rozproszona - dodał.

Od niemal dwóch tygodni zespół WHO przebywa w Chinach na misji mającej na celu zbadanie pochodzenia wirusa. Naukowcy uważają, że pojawił się on na rynku żywności w mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku.

- Już teraz zaczynamy docierać do ekspertów na poziomie międzynarodowym, aby sprawdzić, kto będzie dostępny i najbardziej odpowiedni do wsparcia międzynarodowej misji w nadchodzących tygodniach - powiedział Mike Ryan, czołowy ekspert WHO w zakresie sytuacji kryzysowych.

Reklama
Reklama

Szef WHO mówił również o obecnej sytuacji związanej z epidemią. Zaobserwowano duży wzrost zakażeń w niewielu państwach. 

- Dwie trzecie wszystkich przypadków pochodzi z 10 krajów. Prawie połowa wszystkich zgłoszonych do tej pory przypadków pochodzi tylko z trzech krajów - powiedział, odnosząc się do Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Indii.

Leki i terapie
Refundacja leków po nowemu. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany
Leki i terapie
Kłopoty z dostępnością ważnego leku dla pacjentów ze schizofrenią
Leki i terapie
24 nowe terapie na styczniowej liście refundacyjnej
Leki i terapie
Sprzedaż antybiotyków na nowych zasadach. Unia Europejska pracuje nad zmianą przepisów
Materiał Promocyjny
Polska jest dla nas strategicznym rynkiem
Leki i terapie
Pakiet farmaceutyczny. Jest porozumienie w sprawie największej reformy prawa farmaceutycznego od 20 lat
Materiał Promocyjny
Podpis elektroniczny w aplikacji mObywatel – cyfrowe narzędzie, które ułatwia życie
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama