Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.09.2019 13:38 Publikacja: 14.09.2019 13:38
Foto: Zamek Królewski
Przypomina on, że we wrześniu 1637 roku król Władysław IV poślubił Cecylię Renatę Habsburżankę. Pierwszy raz w historii królewski ślub, wesele i koronacja wybranki miały miejsce w Warszawie
Kulminacją inspirowanego tymi wydarzeniami programu będzie inscenizowany wjazd królowej na Zamek oraz pokazy musztry historycznej i tańca dworskiego.
To także wyjątkowa okazja do zwiedzenia z kuratorem najnowszej wystawy na Zamku Królewskim „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach". Ekspozycji należącej do cyklu pokazów Roku Wazowskiego, przypominającego że mija 400 lat od przebudowy Zamku Królewskiego podjętej przez Zygmunta III Wazę.
-Pokazujemy wielkie cenności, poszukiwane na rynku numizmatycznym - mówi kurator Michał Zawadzki. Najdroższym zupełnie unikatowym dziełem na tej wystawie jest czterdziestodukatówka Zygmunta III Wazy, wykonana w XVII wieku przez gdańskiego medaliera - Samuela Ammona.
Uwagę przyciągają także wspaniałe medale ślubne Władysława IV i Jana Kazimierza, dzieła równie wybitnego gdańskiego medaliera Sebastiana Dadlera.
Wystawa została tak skomponowana, że można na niej zobaczyć wizerunki polskich władców na monetach i medalach z różnych epok. Najstarszą srebrną monetą jest denar z czasów Bolesława Chrobrego. W średniowieczu rysunek, przedstawiający władcę był prosty i schematyczny. Realistyczny portret monarchy pojawia się dopiero od czasów Zygmunta Starego.
A Stanisław August Poniatowski dążył do stworzenia portretu idealnego powtarzanego w wielu pracach medalierskich. Wystawa przypomina także, że dla Stanisława Augusta wykonano całą serię medali z portretami jego poprzedników, dla której wzorem był poczet królów w Pokoju Marmurowym Zamku Królewskiego, namalowany przez Marcella Bacciarellego.
Prezentację kończy współcześnie wykonana seria medalierska, wzorowana na najbardziej popularnym poczcie królewskim Jana Matejki. Wystawa w Nowej Izbie Poselskiej Zamku jest czynna do 1 grudnia,
Laureaci uhonorowani zostali najważniejszą polską nagrodą architektoniczną za całokształt twórczości. Od blisko 30 lat prowadzą Medusa Group, jedną z najbardziej znanych śląskich pracowni.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Niepokojące jest to, że w Polsce, co pokazują badania, mamy duże przyzwolenie na niepłacenie alimentów. Przymykamy oko na niewywiązywanie się z tego obowiązku – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, wiceprezes BIK.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Raport „Cyberportret polskiego biznesu” ujawnia niepokojący fakt: aż 52% pracowników w Polsce nie uczestniczyło w żadnym szkoleniu z tego zakresu przez ostatnie pięć lat. W obliczu dynamicznie rosnącej liczby cyberataków firmy pozostają wystawione na poważne ryzyko. Czy istnieje skuteczny sposób na zmianę tego stanu rzeczy?
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas