W Warszawie jest kilkadziesiąt szkół tanecznych, a w każdej z nich uczy się co najmniej kilkunastu technik. Warto wybrać taką szkołę, gdzie grupy są niewielkie i każdy uczeń ma bezpośredni kontakt z choreografem – jeśli stoimy w ósmym rzędzie i ledwo go słyszymy, niewiele się nauczymy. Nauczyciel musi nas widzieć, oceniać i pomóc, gdy sobie nie radzimy.

Przed wyborem szkoły spytajmy więc o liczbę osób w grupie, obecność luster na sali i nagłośnienie. A dodatkowo o klimatyzację (w upale wszyscy się szybciej męczą, w zimnie ze względu na słabe rozgrzanie ciała są narażeni na kontuzje).

Zwróćmy też uwagę na podłogę: do nauki tańców towarzyskich powinna być z drewna (klepka, panele lub deski), a do tańców współczesnych, jak modern dance, musical dance czy hip-hop najlepsza będzie podłoga baletowa (gumowa lub z PCV). Ostatnim kryterium oceny jest cena zajęć.

Ale wracając do charakteru... Nerwowi i wpadający w pasję powinni się zdecydować na dynamiczne style, w których najszybciej się odnajdą. Z miejsca skreślcie walce, polonezy, tańce ludowe, pilates (techniki rozciągające), modern dance i wszelkie style oparte na sztukach walki, gdzie potrzebna jest precyzja wykonywania figur. Dla pasjonatów najlepsze będą tańce latynoamerykańskie (popularnie nazywane łaciną), czyli brazylijska, pełna seksapilu samba oraz salsa, rumba i amerykański jive. Są dynamiczne, wykonywane do rytmicznej muzyki, a w tańcu liczy się własna inwencja twórcza. Uwaga z grupy łacińskiej dla nerwusów nie nadaje się hiszpańskie pasodoble, które jest spokojne i poważne.

W tańcach latynoamerykańskich specjalizuje się w Warszawie m.in. Hakiel Akademia Tańca prowadzona przez Marcina Hakiela i Katarzynę Cichopek – zwycięzców programu „Taniec z Gwiazdami”. Poza Hakielem uczą tutaj m.in. Karina Gielniewska (klasa S w latino), Łukasz Filipczuk (klasa S) Robert Chodara (klasa A), Sylwia Zając (klasa A). Za miesięczne zajęcia latino solo zapłacimy tutaj 100 zł (4 x 60 minut).

Stoicy lepiej niech wybiorą inną szkołę i naukę tańców użytkowych, czyli tych, które najlepiej sprawdzą się na parkiecie z partnerką czy partnerem. Oferta też jest duża – od błyskawicznych kursów dla nowożeńców (np. w Szkole Tańca Masters) przez żmudną naukę osób nieśmiałych. Jeśli na dyskotece nie wiesz, co zrobić ze spoconymi rękoma, podpierasz ściany, serce ci wali, gdy tylko pomyślisz, że trzeba poprosić dziewczynę do tańca, a w dodatku chyba słoń nadepnął ci na ucho, możesz iść tylko w jedno miejsce. Do najstarszej w Warszawie Szkoły Tańca Krzysztofa Polańskiego, gdzie uczy sam pan Krzysztof, a obok niego renomowani pedagodzy Hanna Turkiewicz i Mirosław Krych. Ta szkoła to ostatnia deska ratunku dla wielu osób – tutaj nie uczy się żadnych tańców wymagających wysokiej sprawności fizycznej i skomplikowanych figur. Jej nauczyciele rozpoczynają zajęcia od nauki etykiety na parkiecie – jak podejść do partnerki, w jaki sposób się ukłonić, co powiedzieć. Specjalizacją są tańce standardowe – walc angielski i wiedeński, fokstrot, tango, quickstep, pasodoble, swing. Za miesiąc nauki zapłacimy 120 zł (4 x 120 min), a za doszkalanie indywidualne 80 zł za jedną lekcję. Można też iść do szkoły Tancerze.pl, gdzie nacisk kładzie się na naukę tańców użytkowych dla osób młodych.

Jeżeli w pracy przez wiele godzin nie wstajesz od komputera, pijesz trzy kawy dziennie, palisz, masz złą kondycję fizyczną, bo nie ćwiczysz sportów, zaliczyć się musisz do kategorii leni. No trudno, taka jest prawda. Ale i dla leniuchów szkoły taneczne mają swoją ofertę. Po pierwsze zalicza się do nich joga i pilates, a ich połączenie nazywa się Body Conditioning i jest wstępem do tańca – zajęcia z BC oparte są na technikach rozciągających poprawiających ogólną kondycję. Po drugie, to style oparte na sztukach walki, w nich najważniejsza jest koncentracja i oddychanie. Ważne, że podczas nauki capoeiry (elementy walki połączone z tańcem) i tai chi (technika z łagodnymi, płynącymi ruchami) nie uczymy się nikogo uderzać. W ogóle nie używamy siły fizycznej. To układy, w których najważniejszy jest styl ruchu i współpracy z partnerem. Dla kobiet najłatwiejszym i najmniej męczącym stylem będzie zmysłowy i efektowny taniec brzucha (belly dance) i taniec indyjski (bollywood dance). Podczas nauki przyszłe tancerki uczą się ruchami bioder, ramion i dłoni podkreślać rytmy perkusyjne i liryczny śpiew. Nauką odbywa się w kilku stopniach, na różnych poziomach wprowadzane są kolejne elementy – np. taniec brzucha w grupie, z użyciem rekwizytów itp.

Najlepszą ofertę tańca brzucha ma Szkoła Tańca Riviera, gdzie nauczyć się można odmiany syryjskiej i tribal, tutaj znajdziemy też zajęcia z bollywood dance (znanego z charakterystycznych tanecznych filmów produkowanych w Indiach). Wśród nauczycieli są m.in. Diana Yousseif, Barbara Ilczuk, Sandra Mścisławska i Magda Niernsee. Za pojedyncze zajęcia zapłacimy tutaj 30 zł, a w pakiecie 280 zł (12 x 90 minut). Te ceny obejmują także tutejszą naukę Body Conditioning i capoeiry.

Pracowici, ambitni, wysportowani najlepiej by skupili się na stylach obfitujących w trudne elementy – na przykład breakdance czy hip-hop. Poznawanie tych technik wymaga systematycznego i intensywnego treningu, który zaczyna się od nauki stania na głowie i rękach. Ważne są tutaj także ćwiczenia rozciągające i siłowe. W hip-hopie liczy się przede wszystkim praca nóg na ugiętych kolanach, ta łączona jest z plastyczną górną partią ciała daje niezwykłe efekty. Tricków i ekwilibrystycznych elementów nie jest się łatwo nauczyć, ale jest i nagroda za ciężką pracę – style te są naprawdę widowiskowe.Ciekawe zajęcia z hip-hopu (hip-hop house mix, hip-hop new style, hip-hop ladies) oraz pokrewnemu mu street jazz znajdziemy w Akademii Tańca i Teatru im. Isadory Duncan. Zapłacimy tutaj 30 zł za pojedynczą lekcję i 150 zł za cykl (8 x 60 minut).

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

O tak, to słowa klucz. Każdy chce być trendy, płynąć na fali, być cool. Kto się poddaje ogólnej histerii mody, ten dokładnie wie, gdzie należy chodzić. Nieobeznanych z tematem informujemy, że Hakiel Akademia Tańca była modna w ubiegłym sezonie, a teraz liczy się Egurrola Dance Studio. Augustin Egurrola, lider i założyciel tej jednej z największych szkół w Warszawie , jest gwiazdą programu telewizyjnego „You can dance – po prostu tańcz!”. I to właśnie to miejsce będzie w najbliższych miesiącach przeżywać swój boom. Co oferuje? Na przykład lekcje z tańca nowoczesnego, współczesnego, towarzyskiego, klasycznego, jazu, musical dance, breakdance, hip-hopu, salsy, afro-brasil i tańców latynoamerykańskich (cena: 35 zł za pojedyncze zajęcia i 240 zł za karnet (8x90 minut). Obecnie EDS oferuje kursy z tancerzami z programu „Taniec z gwiazdami” (60 zł za 90 minut), a w przyszłości zapewne skusi się na podobne z uczestnikami „You can dance”.

Ci, którzy za modą nie gonią, wybrać powinni klasyczną szkołę M&I Sulwewscy Akademia Tańca – cena za miesięczne zajęcia to ok. 100 zł (4x90 minut). Tutaj poza zajęciami z tańca towarzyskiego, tanga argentyńskiego, Broadway jazz (dla kobiet) czy kursów dla narzeczonych działa Klub Tańca Sportowego i Klub Miłośników Tańca organizujący potańcówki. Szkoła prowadzi w Pałacu Kultury własną kawiarnię, a w ofercie ma także... wczasy z tańcem. Aż chce się żyć, prawda?

Iwona Pasińska

Człowiek tańczący to dziś synonim człowieka szczęśliwego. Dlaczego? Bo taniec kojarzy się przede wszystkim z zabawą, imprezą, dyskoteką, każdym telewizyjnym clipem, z co drugim programem rozrywkowym, a w tych spotkaniach ruch nas integruje i wyzwala emocje. Ale oprócz swego relaksacyjno-rekreacyjnego aspektu taniec może również pełnić funkcję terapeutyczną. Niegdyś większość problemów zdrowotnych spoczywała w gestii szamanów i uzdrowicieli – ci za pomocą specjalnych ruchów i rytmu – czyli tańca – leczyli choroby. Późniejsze zmiany w medycynie także opierały się na wykorzystaniu tego, co dziś nazywamy choreoterapią. Starożytni Grecy rozumieli relacje zachodzące między ciałem, umysłem, duszą i stosowali taniec oraz muzykę do leczenia chorób. Taniec pełnił u nich wręcz funkcję prewencyjną. W antycznej Grecji taniec był włączony do programu wychowania fizycznego i kształcenia muzycznego. Nie zapominajmy, że taniec nie tylko rozładowuje emocje, ale również je kumuluje. Jego celem jest osiągnięcie określonego stanu psychicznego lub emocjonalnego. Te niezwykłe właściwości tańca wykorzystywane są we współczesnej choreoterapii do leczenia zaburzeń emocjonalnych. Ruch i rytm ciała ukierunkowany przez choreoterapeutów uzdrawia nawet przypadki kliniczne. Choć istnieje kilkanaście technik psychoterapii tańcem, wszystkie mają wspólny mianownik – taniec. To bowiem najstarsza, najbliższa i najwłaściwsza człowiekowi forma wyrażania swej ekspresji. Na poziomie preekspresywnym pozwala na komunikowanie się poza (czy jak kto chce ponad) językiem. A aby wyrazić siebie człowiek tańczący może pozostać naturalny, nieskonwencjonalizowany znakami i nieusankcjonowany normami.

Iwona Pasińska jest pierwszą tancerką Polskiego Teatru Tańca z Poznania

? Najstarszą warszawską szkołę tańca założył prof. Stanisław Kłosowski w 1927 roku przy ul. Wilczej 19. Do dziś lekcje odbywają się pod tym adresem. Od 30 lat szkołę prowadzi Krzysztof Polański.

? W Szkole Tańca Tancerze.pl jedne z zajęć prowadzi socjolog i arteterapeuta Mateusz Wiszniewski (terapia tańcem, taniec hula, technika masażu LomiLomi). Tańca hula i hawajskiego masażu LomiLomi uczył się u Susan Floyd, u której ukończył kurs instruktorski. Jest autorem książek „Uzdrawiający taniec” i „Potęga wizualizacji”. Obecnie przygotowuje pracę z zakresu socjologii tańca i terapii tańcem.

? W marcu 2007 roku otwarto filię Hakiel Akademia Tańca w Poznaniu. Siedziba nowej szkoły mieści się w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i raz w miesiącu w każdej grupie zajęcia prowadzi zwycięzca programu „Taniec z gwiazdami” Marcin Hakiel.

? W Szkole Tańca Masters salsy uczy chilijski choreograf i instruktor Rodolfo Navarrete, który jest założycielem pierwszej szkoły tańca w Chile – Mambo Dance Studio. Navarrete specjalizuje się w Salsa New York Style.

? Augustin Egurrola w 1996 roku odpowiadał za oprawę taneczną koncertów Natalii Kukulskiej „Światło”, a rok później rozpoczął współpracę z Marylą Rodowicz (trasa „Przed zakrętem” i show telewizyjne „Karnawał 2000” i „Tour de Maryla”). To był początek jego współpracy z muzykami. Później Egurrola tworzył oprawy dla telewizji – m.in. we wszystkich edycjach programu „Idol” w Polsacie, w „Tańcu z gwiazdami” w TVN. W 2007 roku został jurorem programu „You can dance – po prostu tańcz!” w TVN.

W Hakiel Akademii Tańca w ramach Akademii Mądrego Maluszka

uczą się dwie grupy dziecięce (we wtorki, godz. 10 – 11). Mamy, ojcowie lub osoby dorosłe mogą przychodzić razem z pociechami na zajęcia ogólnorozwojowe przy muzyce klasycznej. Pierwsza grupa nosi nazwę Mądre Bobasy (dzieci od 0 do 1,5 roku), druga – Mądre Brzdące (od 1,5 do 3 lat). W każdej z grup tańca uczy się maksymalnie dziesięcioro dzieci. Pierwsze zajęcia są bezpłatne. Każde kolejne to koszt 35 zł za 60 minut.

W Akademii Tańca M&I Sulewscy utworzono Dziecięcą Sekcję Tańca Towarzyskiego

. Działa tutaj grupa dla dzieci w wieku 4 – 6 lat, w niej proste elementy tańca przekazywane są w formie zabawy. A grupy dla dzieci starszych (7 – 9 lat i 10 – 14 lat) mają plan nauczania opracowany na trzy lata. Uczestnicy poznają w tym czasie kilka tańców towarzyskich: walca angielskiego i wiedeńskiego, tango, quickstep, sambę, rumbę, cza-czę, jive’a, rock’n’rolla, tańce dyskotekowe i rap. Koszt 70 zł za miesiąc zajęć (4x60 minut).

Akademia Tańca M&I Sulewscy PKiN

, pl. Defilad 1, tel. 022 654 34 35www.akademiatanca.pl

? Najważniejsze techniki: salsa, latino, tango argentyńskie, broadway jazz

? Przykładowe ceny: salsa dla początkujących 80 zł (4 x 60 min), tango argentyńskie dla początkujących 100 zł (4 x 60 min)

Akademia Tańca i Teatru im. Isadory Duncanul

. Wałbrzyska 11 lok 218, tel. 022 355 66 55www.akademia-tanca.com.pl

? Najważniejsze techniki: hip-hop, hip-hop house mix, funky, jazz, dancehall, street jazz

? Przykładowe ceny: hip-hop 150 zł (8 x 60 min)

Duet Dance Studio

ul. Powstańców Śląskich 108a, tel. 022 406 20 20www.duetdance.pl

? Najważniejsze techniki: taniec brzucha, latino, taniec towarzyski, hip-hop dla dzieci

? Przykładowe ceny: taniec towarzyski 100 zł (4x90 min), latino solo 100 zł (4x90 min)

Egurrola Dance Studio

ul. Żwirki i Wigury 99a, tel. 022 824 07 12Al. Jerozolimskie 91, tel. 022 621 27 27ul. Kasprzaka 24a, tel. 0601 202 020www.taniec.com.pl

? Najważniejsze techniki: taniec nowoczesny, taniec towarzyski, jazz, musical dance, breakdance, hip-hop, salsa, samba, afro-brasil

? Przykładowe ceny: taniec nowoczesny dla dzieci, młodzieży i dorosłych: 140 zł (8 x 60 min), musical dance: 110 zł (4 x 90 min)

Hakiel Akademia Tańca

al. Niepodległości 80, tel. 022 425 74 24www.hakiel.pl

? Najważniejsze techniki: latino, show dance, taniec towarzyski, taniec nowoczesny, taniec dla dzieci

? Przykładowe ceny: latino solo 100 zł (4 x 60 min), show dance 120 zł (4 x 90 min)

Szkoła Tańca A&M

ul. Wiolinowa 14, tel. 0501 157 914www.szkola-tanca.pl

? Najważniejsze techniki: taniec towarzyski, latino, salsa, breakdance

? Przykładowe ceny: taniec towarzyski 100 zł (4 x 90 min), salsa 80 zł (4 x 60 min)

Szkoła Tańca Salsa Factory

ul. Stawki 14, tel. 0606 702 062www.salsafactory.eu

? Najważniejsze techniki: salsa, Salsa Cubana, salsa solo & styling, footwork, Body Movement

? Przykładowe ceny: salsa 70 zł (4x60 min) lub 130 zł (8x60 min)

Szkoła Tańca Krzysztofa Polańskiego

ul. Wilcza 19, tel. 022 625 44 66www.poldance.com.pl

? Najważniejsze techniki: taniec towarzyski (użytkowy): tańce standardowe i latynoamerykańskie, tango argentyńskie

? Przykładowe ceny: taniec towarzyski 110 zł (4 x 90 min), tango argentyńskie 90 zł (4 x 60 min)

Szkoła Tańca Masters

ul. Koński Jar 6, tel. 022 895 26 35ul. Rokosowska 10, tel. 022 659 06 66ul. Pużaka 1, tel. 022 882 70 81www.dancemasters.pl

? Najważniejsze techniki: taniec towarzyski, salsa, latin jazz, taniec nowoczesny, funky/hip-hop

? Przykładowe ceny: funky/hip-hop 110 zł (8 x 60 min), salsa w parach 110 zł (8 x 60 min)

Szkoła Tańca Riviera

ul. Waryńskiego 12, tel. 022 234 98 98al. KEN 81, tel. 022 894 28 20www.taniec.net

? Najważniejsze techniki: jazz dance, modern jazz, taniec brzucha, latino, flamenco, step, capoeira, taniec hawajski, bollywood dance, taniec towarzyski, salsa, samba brasil

? Przykładowe ceny: taniec brzucha 105 zł (4 x 60min), step 75 zł (4 x 60 min), latino solo 100 zł (4 x 90 min)

Szkoła Tańca Tancerze.pl

ul. Marszałkowska 3/5, tel. 022 825 17 00www.tancerze.pl

? Najważniejsze techniki: salsa, joga i pilates, afro, rewia Los Bailadorez, taniec towarzyski, taniec brzucha, MTV Video Dance

? Przykładowe ceny: MTV Video Dance 120 zł (4 x 75 min), afro 120 zł (4 x 75 min)