Tego dnia wizytowaliśmy liczne wille szlachciców z okolic Lukki, czyste, wdzięczne i piękne. Wody mają tam ponad miarę, ale uregulowanej, nie tej żywej, naturalnej, bieżącej. To cudowne widzieć tyle osobliwych fontann w tak górzystej okolicy. Biorą sporo wody z rzek i dla urody spiętrzają na kształt strumieni wypływających z waz, grot i innych konstrukcji tego rodzaju”. Tak opisywał górzyste okolice Lukki słynny pisarz i filozof francuski Michel de Montaigne podczas swojej podróży do Italii pomiędzy 1580 a 1581 rokiem.
Jeżeli nawet upływ stuleci zmienił pejzaż tych okolic (wystarczy wspomnieć o zmianach wprowadzonych przez liczne strefy przemysłowe i handlowe, jakie oblepiły nizinne obrzeża miasta), to współczesny podróżnik mógłby potwierdzić, przynajmniej na pierwszy rzut oka, opis sporządzony przez Montaigne’a. Temu, kto przyjeżdża ze spalonej słońcem, surowej i poukładanej Toskanii, pełnej winnic i gajów oliwnych, przetykanej ostrymi szpicami cyprysów, wzgórza okalające Lukkę wydają się z innego świata: zielonkawe, z wilgotnym i deszczowym klimatem, mroczne i romantyczne.
Nie tylko pejzaż, ale i historia tych ziem jest inna od całej reszty Toskanii; nie należy przecież zapominać, że Republika Lukki pozostawała niezależna od Wielkiego Księstwa aż do połowy XIX wieku.Świadectwem bujnej przeszłości gospodarczej tych ziem, bazującej głównie na handlu jedwabiem, pozostają między innymi właśnie wspaniałe wille, większe i mniejsze, które w liczbie około 300 są rozrzucone po terytorium dawnej Republiki. Są to często prawdziwe „palazzi in villa” o eleganckiej architekturze, otoczone parkami i ogrodami pełnymi fontann i innych wodnych niespodzianek, które tak bardzo podziwiał Montaigne.
Niektóre z tych willi, także te najwspanialsze i powszechnie znane, można zwiedzać, co jest tym łatwiejsze, że znajdują się blisko jedna drugiej, tworząc swoisty szlak od Marlii do Camigliano.
I to właśnie od Camigliano rozpoczniemy naszą podróż, wstępując okazałym podjazdem wysadzanym cyprysami prowadzącym do Villi Torrigiani wzniesionej w początkach XVI wieku przez wpływową i przebogatą rodzinę Buonvisi. Jej czlonkowie byli znani już w średniowieczu na wszystkich europejskich dworach jako sprawni bankierzy i kupcy, którzy zbudowali swoją fortunę dzięki handlowi jedwabiem i pożyczkom.