Organizatorzy wyszli z założenia‚ że „shocking pink” może prowokować‚ jeżeli przekroczy kontekst ultrakobiecości. Różowa koszula dla panów od kilku już lat nie budzi w Szwecji zdziwienia‚ ale różowy nadal przypisuje się płci pięknej. Świadczy o tym chociażby fiasko nowych lodów Girlie w różowym kolorze z wbudowanym w patyczek błyszczykiem. Organizacja szwedzkich konsumentów oskarżyła producentów o seksizm, a prowokujący smakołyk wycofano ze sprzedaży!
Niektórzy designerzy jednak zdecydowali się podjąć wyzwanie i postawili na ten naładowany emocjami kolor.
Eero Koivisto stworzył poduszki w różowych odcieniach do kanapy Playback‚ a Matilda Lindblom mebel do komputera Flamingo w krzyczącym pink. Różowe sofy wyeksponowała firma Inoff Inred AB. Wyższa Szkoła Sztuki i Designu obaliła zaś przesąd‚ jakoby kolor Barbie nie nadawał się na asocjacje intelektualne. Przekładając na język formy, chodzi tu o regały na książki. Nie wiadomo jednak‚ czy zaprojektowany we wściekłym pink regał na książki o pochyłych półkach rzucał bardziej wyzwanie swoim designem czy barwą. – Regał to ważny mebel w wystroju domu – opowiada na seminarium dyrektor Szwedzkiej Rady Mody Lotta Ahlvar. A książkę obwołano akcesorium roku. Osoby reagujące na trendy powinny też wyłożyć sobie ściany mieszkania tapetą wyobrażającą księgozbiory – dowiaduję się na seminarium.
Na szczęście wielu projektantów nie dało się różowości. Studenci szkoły rękodzielnictwa tekstylnego i rzemiosła artystycznego z HV Skola w Sztokholmie wybrali kolor biały. Biała jest sukienka z recyklingu‚ utkana ze starych firanek, projektu Julii Widstrand i eleganckie krzesło przyozdobione pomponikami i frędzelkami. – Wybraliśmy biały‚ by uwidocznić strukturę i grę światła – tłumaczy „Rz” Magdalena Chudzik‚ studentka drugiego roku. Chudzik wykonała obicie do krzesła z ekologicznej bawełny i lnu.
– W Polsce tkanie nie jest tak popularne jak w Szwecji – opowiada. Kojarzy się raczej z makatą na ścianie‚ z folklorem i Cepelią, nie sztuką. Tymczasem to rzemiosło daje dużo możliwości i jest nowatorskie. Projektantka chce popularyzować tkanie również za pośrednictwem własnej strony internetowej. Podkreśla też‚ że wybiera materiały ekologiczne. – Ważne jest‚ by wiedzieć, skąd pochodzi bawełna‚ w jakich warunkach się ją produkuje‚ czy przestrzega się w procesie produkcji praw człowieka i czy nie używa się środków szkodliwych dla zdrowia i środowiska – wylicza.