Dorobek 58-letniej Filharmonii Rzeszowskiej wypełniony jest znaczącymi osiągnięciami artystycznymi.
Od 1961 roku Filharmonia Rzeszowska jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. – Filharmonia to nie tylko koncerty, ale przede wszystkim codzienne audycje umuzykalniające dla dzieci i młodzieży, począwszy od przedszkolaków – podkreśla Marta Gregorowicz, szefowa biura koncertowego filharmonii. Z inicjatywy muzyków pracujących w filharmonii powstało wiele zespołów, jak choćby: Rzeszowska Orkiestra Kameralna, zespół Da Camera, Resovia Brass Quintet, Kwartety Smyczkowe Lento, Po Trzynastej, Con Anima, Duet Fletowo-Harfowy, a także kilka chórów.
Pierwszy koncert 33-osobowej wówczas jeszcze Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej odbył się 29 kwietnia 1955 roku, a poprowadził go Jan Gąsiorowski. Kierownikiem artystycznym był ściągnięty z Krakowa uczeń Artura Malawskiego – Józef Maroń. Gwiazdą tamtego wieczoru był młodziutki pianista Adam Harasiewicz, późniejszy laureat V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Po trzech latach była to już Państwowa Orkiestra Symfoniczna. W tym czasie zrodził się pomysł zorganizowania znaczącej imprezy muzycznej w regionie. Orkiestra nie posiadała jeszcze własnej siedziby, więc wybór padł na zamek w Łańcucie. I tak w 1961 r. we wspaniałej rezydencji Lubomirskich i Potockich zorganizowano pierwsze Dni Muzyki Kameralnej.
Zespół się rozrastał i potrzebował odpowiedniego gmachu. Po 12 latach budowy, w styczniu 1974 roku, ponad 800 osób zajęło miejsca na pierwszym koncercie w awangardowym nowym gmachu Filharmonii Rzeszowskiej przy ulicy Chopina. Gwiazdą wieczoru była Wanda Wiłkomirska. Orkiestra zaczęła wyjeżdżać na pierwsze koncerty zagraniczne, m.in. do Francji. Rozrósł się też zespół, co dawało możliwość prezentowania większego repertuaru. Przyszedł czas na pierwszą płytę – „Requiem” Mozarta.
– W Rzeszowie zrodził się obyczaj chodzenia do filharmonii. Było to takie miejsce, gdzie należało się pokazać. Może to zakrawało na snobizm, ale bardzo pozytywny – wspominał swój etap kierowania orkiestrą na początku lat 90. Adam Natanek.