By wyeliminować ewentualne późniejsze problemy i powikłania, warto wcześniej zaplanować dziecko i na trzy – cztery miesiące przed zajściem w ciążę zrobić podstawowe badania, odstawić używki i zaszczepić się – mówi dr n. med. Edyta Wojciechowska, specjalista ginekolog położnik z Oddziału Zacisze Centrum Medycznego Enel-Med. Kobiety, które chorują przewlekle np. na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, padaczkę, choroby immunologiczne, powinny skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie.
Pierwszym krokiem w staraniu się o dziecko jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, najlepiej na parę miesięcy przed zajściem w ciążę. – Po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej cykle mogą być początkowo nieregularne. Miesiączka może się opóźniać, a w związku z tym spada przewidywalność owulacji i mogą pojawić się trudności z zapłodnieniem. Kobiety, które mają zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu pigułek, powinny udać się do ginekologa, który przepisze leki regulujące menstruację – radzi lekarka.
[srodtytul]Odstawić używki i uważać na leki[/srodtytul]
Lekarz ginekolog podczas wizyty opowie, jak należy przygotować się do ciąży. Jednym z zaleceń jest rzucenie papierosów. – Palenie tytoniu przed ciążą wpływa niekorzystnie na jej przebieg, zwiększając ryzyko nadciśnienia tętniczego i przedwczesnego oddzielenia łożyska. Z kolei palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, a dziecko może się urodzić z niską wagą, co często niesie ze sobą szereg powikłań. Trzeba wiedzieć, że odstawienie papierosów w każdym okresie ciąży jest korzystne dla zdrowia matki i dziecka – mówi dr Wojciechowska.
Wyeliminować należy także inne używki, np. alkohol i narkotyki. Szkodliwe mogą się okazać niektóre leki. Lepiej więc zapytać ginekologa, które bez obaw można stosować np. w razie bólu głowy, a które są zabronione. Na pewno zakazane są retinoidy stosowane w leczeniu trądziku, gdyż mogą być przyczyną poronień lub powstawania wad rozwojowych, jeśli stosowane były we wczesnej ciąży, oraz leki przeciwpadaczkowe, które również wpływają negatywnie na rozwój płodu, dlatego u kobiet planujących ciążę zmniejsza się dawkę lub zmienia preparat. Niewskazany jest również ibuprofen.