Film fabularny inspirowany historią korespondenta Michaela Nicholsona, który potajemnie wywozi z Bośni dziewczynkę i ją adoptuje. W spotkaniu udział wezmą m.in. Ivo Nikić, artysta wizualny, który jako 13-latek przyjechał z Serbii do Polski w 1986 roku oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” Konstanty Gebert, autor reportażu Obrona poczty sarajewskiej, korespondent wojenny w Jugosławii w latach 1992-95. Prowadzenie: Rafał Kostrzyński („Przekrój”).
[srodtytul]23 stycznia, niedziela[/srodtytul]
14.00-16.00 SPOTKANIE FILMOWE Chmury nad Bagdadem (No End in Sight) reż. Charles Ferguson, USA, 2007, 102’. Nominowany do Oscara dokument ukazujący kulisy wojny w Iraku uhonorowany na Festiwalu Filmowym w Sundance. 16.00-17.30 Komentarz do filmu Chmury nad Bagdadem oraz rozmowa o etosie zawodu korespondenta wojennego. Punktem wyjścia do dyskusji są słowa Juliena Bryana: „Najważniejsze w opowieści o oblężeniu Warszawy nie były zburzone budynki lub karabiny, czy niemieckie bombowce nad głową. Najważniejsze w tej opowieści było to, co się przydarzyło zwykłym mieszkańcom Warszawy, starcom i staruszkom, matkom i małym dzieciom, tysiącom cywilnych pracowników, którzy robili swoje i nie porzucili pracy”. W spotkaniu udział wezmą m.in. Jacek Kaczmarek (korespondent wojenny), Andrzej Żak (dziennikarz Studia Polskiego Radia w Iraku), Jerzy Ernst (operator TVP), Jacek Czarnecki (korespondent wojenny) oraz Hatif Janabi (poeta i tłumacz, pracownik Instytutu Orientalistycznego UW). Prowadzenie: Roman Kurkiewicz.
[ul][li]** [/li][/ul] Multimedialna wystawa Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 zadedykowana jest amerykańskiemu fotografowi, filmowcowi i korespondentowi wojennemu - Julienowi Bryanowi, którego zdjęcia z oblężonej w 1939 roku Warszawy obiegły świat, a nominowany w 1941 roku do Oscara film „Oblężenie”, ukazujący prawdziwe oblicze „nowoczesnej wojny”, obejrzało w kinach ponad 80 milionów ludzi.
Wystawę Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 można oglądać w Domu Spotkań z Historią do 27 lutego 2011. Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią (DSH), Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Wystawę zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
[srodtytul]Szczegółowy program Dni Bryana na stronie [/srodtytul][i][link=http://www.dsh.waw.pl]www.dsh.waw.pl[/link][/i] oraz na [i][link=http://www.facebook/DomSpotkańzHistorią]www.facebook/DomSpotkańzHistorią[/link][/i]