Na początek wspólna ekspozycja dwóch współczesnych twórców zatytułowana "Transmigracje. Mysłowski, Puntos". Rozmaitość źródeł inspiracji, ich zmienność ukazują, że artysta to otwarty na świat nomada czy podróżnik.

Malarz, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji i fotografik Tadeusz Mysłowski jest znanym polskim twórcą mieszkającym w Nowym Jorku. Jani Konstantinovski Puntos to uprawiający grafikę i sztukę instalacji artysta pochodzenia grecko-macedońskiego. Tworzy w Polsce i USA. Artyści przyjaźnią się od lat, konfrontowali swoje prace na wspólnych prezentacjach. Obaj studiowali przed laty w krakowskiej ASP.

Mysłowski to umysł kontemplacyjny. Odwołuje się do abstrakcji geometrycznej i tradycji konstruktywistycznej, jest równie wnikliwym analitykiem formy, jak i procesu jej tworzenia. W galerii MCK pokazuje serię quasi-użytkowych "Krzeseł-tronów" dedykowanych artystom, którzy go inspirowali, m.in. Malewiczowi, Strzemińskiemu, Berlewiemu, Kobro. Puntos wykorzystuje filmy, światło, muzykę, obiekty elektroniczne, szkło. Wciąż otwarty na nowe bodźce, nie traci kontaktu z duchowymi korzeniami. W instalacji "Pokój Kopernika" podejmuje próbę – wyjątkowej urody! – wizualizacji teorii heliocentrycznej. W "Polu medytacyjnym", gdzie króluje posąg Buddy, świadomie nawiązuje do głośnej pracy klasyka nowych mediów Nam June Paika.

W Krakowie Budda kontempluje ekran laptopa, widząc w szkle własne odbicie, a jednocześnie nadając urządzeniu status współczesnej ikony. "Ikonostas" Puntosa to nie tylko kopia XVIII-wiecznej ikony Matki Boskiej, ale także otaczające ją cyfrowe obrazy. 16 marca w galerii otwarta zostanie prezentacja grafiki z kolekcji Gabinetu Rycin PAU i PAN w Krakowie – "My i oni. Zawiła historia odmienności" – z pracami m.in. Albrechta Durera. W związku z polską prezydencją w UE MCK pokaże wystawę "Pomarańczowa alternatywa. Happeningiem w komunizm". Ekspozycja "Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy" zgromadzi prace takich artystów, jak Hans Arp, Josef Albers, Max Ernst.

"Transmigracje. Mysłowski, Puntos". Galeria MCK w Krakowie, wystawa czynna do 6 marca