Uczestnicy zajęć dowiedzą się, co nasi przodkowie przechowywali w ozdobnych kufrach i skrzyniach. Dokładnie w takich, jak przygotowana dla dzieci przez autorów niedzielnego spotkania. Całą wypełnili niezwykłymi skarbami, a zadaniem maluchów jest określenie ich przeznaczenia.
– To nie będzie takie proste – uprzedza Elżbieta Marczak z Działu Naukowo-Oświatowego PME. – Nasi goście powinni przygotować się na rozwiązywanie zagadek i rebusów, bo przedmioty, które dla poprzednich pokoleń wydawały się całkiem zwyczajne, nas zaskoczą i kształtem, i przeznaczeniem.
Bo który z przedszkolaków wie, czym jest np. maglownica i do czego jej używano, lub orientuje się, że przed laty wagi budowano z drewna? Za to na koniec każdy zrobi własną skrzynkę na skarby. I pięknie ją pomaluje.
Zajęcia „Zagadki z malowanej skrzyni" otwierają nowy sezon spotkań edukacyjnych. – Za tydzień czeka nas zabawa z cyklu „Rodzinne spotkania z tradycją", a październikowe zajęcia Etnoniedzieli zabiorą nas na wyprawę do Eskimosów – zdradza Elżbieta Marczak. – Od środy, po wakacyjnej przerwie, spotykamy się też w czasie „Popołudnia w Muzeum". Na początek odwiedzi nas garncarz i zaprosi do wspólnej zabawy z gliną.
Etnoniedziela: Zagadki z malowanej skrzyni, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1, bilety: 10 zł oraz bilet ulgowy do Muzeum: 6 zł, rezerwacje: tel. 22 827 76 41 w. 218, niedziela (11.09), godz. 15.30