Trzygodzinny wykład mistrzowski rozpocznie się o godz. 19.30 w stołecznej Kinotece, towarzyszyć mu będzie pokaz wielokrotnie nagradzanej „trylogii pracy" Glawoggera: „Megamiasta" (1999 - nagroda na festiwalach w Wiedniu, San Francisco, Vancouver), „Śmierć człowieka pracy" (nagrody na festiwalach w Londynie, Gijón i Lipsku, nagroda imienia Johna Griersona, przyznawana przez Brytyjski Instytut Filmowy) oraz „Chwała dziwkom" (2011 - Nagroda Jury Sekcji Orizzonti na festiwalu w Wenecji).
Wcześniej, o godz. 17.00, wykład wygłosi rosyjski reżyser Wiktor Kossakowski. Jego dokumentalny debiut „Biełowowie" („Belvy", 1993 r.) jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych rosyjskich dokumentów lat 90. Zarówno ostatni film Kossakowskiego, „Niech żyją Antypody!", jak i Glawoggera, „Chwała dziwkom", startują w konkursie głównym festiwalu Planete+Doc.
Wczoraj odbyło się spotkanie pod hasłem „Kręcenie filmów i prawa człowieka", poprowadził je uznany czeski reżyser i producent Petr Lom, twórca filmów poruszających tematykę praw człowieka („Na linie", „Listy do prezydenta"). Jego najnowszy film „Powrót na Plac Wolności" („Back to the Square"), wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude, znajduje się w programie tegorocznej edycji festiwalu.
Wszystkie wykłady mistrzowskie organizowane są przez Szkołę Wajdy we współpracy z: MEDIA Desk Polska, firmą Canon, Stowarzyszeniem Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC) oraz magazynem FilmPro.
18 maja o godz. 19.00 (Kinoteka, sala 3) odbędzie się panel dyskusyjny "Magia czarnego charakteru". W dyskusji wezmą udział: prof. dr hab. Wiesław Godzic (SWPS), socjolog i medioznawca zajmujący się analizą współczesnych mediów, Piotr Bernaś, reżyser filmu "Paparazzi" oraz bohater filmu, czyli "czarny charakter" i Przemysław Stoppa, jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych paparazzo w Polsce.