Miguel Zenón
Alma Adentro. The Puerto Rican Songbook
Aktualizacja: 22.07.2012 16:00 Publikacja: 22.07.2012 16:00
Foto: Uważam Rze
Marsalis Music/Universal
Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days – obok popisów The Bad Plus z Joshuą Redmanem oraz Joe Lovano & Douglas Quintet – był zeszłotygodniowy występ kwartetu Miguela Zenóna w postindustrialnym stołecznym centrum Soho Factory.
Lider, wybitnie uzdolniony saksofonista altowy młodego pokolenia, szkolił się w bostońskiej Berklee School of Music i renomowanej Manhattan School of Music, a doświadczenia zdobywał w zespołach Charliego Hadena, Branforda Marsalisa, Davida Sancheza oraz w The Village Vanguard Orchestra i The Mingus Big Band. To dziś całkowicie samodzielna, nader oryginalna osobowość artystyczna. Warto ją poznać bliżej.
Pochodzi z Portoryko i od dawna z zamiłowaniem sięga do kulturowej tradycji tego stowarzyszonego z USA kraju. A ta jest bardzo bogata. Na płycie „Jibaro" z 2004 r. Zenón podjął fascynujący dialog z tytułowym lokalnym gatunkiem muzycznym, podobnie jak zrobił to z inną odmianą w wydanym w 2009 r. albumie „Esta Plena". Teraz zabrał się za popularny repertuar z portorykańskiej wersji bolera i salsy, znacznie różniącej się od tej, jaka funkcjonuje np. na Kubie, w Meksyku czy w latynoskich enklawach USA.
Otóż to. Amerykanie szczycą się swoją Great American Songbook z legendarnymi przebojami George'a Gershwina, Cole'a Portera, Irvinga Berlina. Wzorem tej kolekcji funkcjonuje Puerto Rican Songbook ze znanymi nie tylko w świecie karaibskim hitami Rafaela Hernandeza (1892–1965), Pedro Floresa (1894–1979), Sylwii Rexach (1921–1961) oraz słynnego w swoim regionie kompozytora i śpiewaka Bobby'ego Capó (1922–1989).
Zenón do tej, wciąż będącej w obiegu, materii rozrywkowej podchodzi z szacunkiem, ale i twórczą ironią. Podobną do tej, z jaką do interpretacyjnej rutyny tradycyjnego argentyńskiego tanga podchodził Astor Piazzolla. Przesuwa akcenty i ekspresję, świetnie operuje pauzą. Pozwala mu to z wietrzejących szybko starych szlagierów wydobyć zupełnie nową energię. Posłuchajcie, jak działa to w „Perfume de gardenias", „Olas y Arenas", „Perdón" czy temacie tytułowym. Efekt super!
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.
Marcus Miller i John Zorn to największe gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal rozpocznie się 4 lipca w klubie Stodoła i potrwa do 7 lipca.
Trzecia edycja Jazz Around, wędrującego festiwalu, odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Lady Blackbird trzeba posłuchać. Wystąpią również Mazolewski i Masecki z zespołami, Poluzjanci, Ania Szarmach.
Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.
Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.
Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.
Ekscytujący finał koncertu norweskiego saksofonisty Mariusa Neseta na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu był godny najważniejszych światowych scen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas