Konsultacja dla kobiet, które mają kłopot z karmieniem piersią, kosztuje komercyjnie ok. 80 zł. Dla wielu pacjentek to zbyt wysoki koszt.
Tymczasem o tym, że karmienie dzieci mlekiem matki w sposób naturalny jest czymś więcej niż zaspokajaniem potrzeb żywieniowych, mówią eksperci. Środowisko medyczne zachęca do karmienia piersią. Kłopot zaczyna się jednak w chwili wyjścia kobiet ze szpitala po urodzeniu dziecka. Od tego momentu dostęp do poradnictwa jest znacznie utrudniony.
Jak dowiedziała się „Rz", obecnie w resorcie zdrowia trwają przymiarki do zwiększenia dostępności poradni tego typu.
- Projekt zakwalifikowania porady laktacyjnej jako świadczenia gwarantowanego jest przedmiotem prac resortu zdrowia - potwierdza Agnieszka Gołąbek, rzecznik resortu zdrowia. - Jego wprowadzenie wymaga zmian w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w zakresie kompetencji położnej do wydawania skierowań wyłącznie do poradni laktacyjnej. W obecnym systemie prawnym nie jest to możliwe - wyjaśnia Gołąbek.
- To dobra wiadomość. Zapotrzebowanie na takie konsultacje jest duże - mówi Elżbieta Piorunowicz z poradni laktacyjnej przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Ujastek w Krakowie.