Gwiazdami organizowanej po raz drugi imprezy będą także: perkusista Manu Katché, trębacz Erik Truffaz, a także Michał Urbaniak i Marcin Masecki. Jazzart to festiwal dla odkrywców, bo przyjeżdżają tu zespoły znane tylko wąskiej grupie fanów poszukujących nowych brzmień.
Festiwal Jazzart jest rówieśnikiem Międzynarodowego Dnia Jazzu ustanowionego przez UNESCO i obchodzonego 30 kwietnia. Tego dnia w Kinotetarze Rialto wystąpi kwartet pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej francuskiego perkusisty Manu Katché znanego z albumów dla prestiżowej oficyny ECM Recordsoraz współpracy z Peterem Gabrielem, Stingiem i Janem Garbarkiem.
Syn polskiego emigranta, norweski saksofonista Jan Garbarek osiągnął niebywały sukces komercyjny ambitnym albumem „Officium" nagranym w 1993 r. z brytyjskim kwartetem wokalnym The Hilliard Ensemble. Jego improwizacje na tle średniowiecznych chorałów trafiły do serc nie tylko miłośników muzyki klasycznej i jazzu. Album sprzedał się w nakładzie półtora miliona egzemplarzy i należy do bestsellerów w skali światowej. Wytwórnia ECM Records wydała później jeszcze dwa albumy Garbarka z The Hilliard Ensemble: „Mnemosyne" i „Officium Novum". Utwory ze wszystkich trzech wydawnictw złożą się na program koncertu w kościele św. apostołów Piotra i Pawła 1 maja. Świątynia jest najlepszym miejscem do przeżywania wyjątkowych dźwięków tworzonych na styku muzyki dawnej i współczesnej.
- Przed każdą naszą trasą The Hilliard Ensemble opracowuje kilka nowych tematów, a ja zapoznaję się z nimi przed występem. Mamy do siebie zaufanie i nie potrzebujemy prób - podkreśla Jan Garbarek.
Oczekiwany jest występ urodzonego w Szwajcarii, francuskiego trębacza Erika Truffaza, współtwórcy nu-jazzu. Elektrycznie wzmocnione brzmienie jego trąbki nawiązuje do nagrań Milesa Davis z początku lat 70. Taki styl preferuje także polski trębacz Antoni Gralak, który poprowadzi reaktywowany, słynny w latach 80. zespół Tie Break. Gościnnie wystąpi z nim skrzypek Michał Urbaniak, jeden z prekursorów stylu fusion w światowym jazzie.