– Występowałem na Wratislavii Cantans w 2009 roku ze swoim zespołem Il Giardino Armonico i nie przypuszczałem, że kiedyś będę tym festiwalem kierować – mówił Giovanni Antonini kilka miesięcy temu rozpoczynając pracę na nowym stanowisku. Okazuje się jednak, że życie przynosi różne niespodzianki.
Po ponad sześciu latach, kiedy wrocławski festiwal prowadził Brytyjczyk Paul McCreesh, przyszła pora na zmiany. Za dyrekcji Paula McCreesha we Wrocławiu nader często słuchaliśmy jego zespołu (bardzo dobrego zresztą) – Gabrieli Consort & Players oraz utworów kompozytorów brytyjskich. Czy to oznacza, że teraz przyszła pora na Włochy?
Giovanni Antonini zapowiada większą różnorodność, tym niemniej w tym roku zaprasza publiczność Wratislavii Cantans w muzyczną podróż do swojej ojczyzny oraz w rejony Morza Śródziemnego. W programie znaleźli się jednak nie tylko kompozytorzy włoscy. Giovanni Antonini zamierza pokazać, jak sztuka, muzyka i kultura Italii inspirowała twórców różnych krajów. Na piątkowym wieczorze inauguracyjnym ze swoim zespołem Il Giardino Armonico zaprezentuje na przykład młodzieńczy utwór George Friedricha Händla „Aci, Galatea e Polifemo" skomponowany przez niego w czasie pobytu we Włoszech, dokąd pojechał podpatrywać mistrzów barokowej muzyki. Kompozycja ta zostanie zestawiona z powstałą w tym samym czasie kantatą Jana Sebastiana Bacha. Bach należy do wyjątków, bo do Włoch nie jeździł jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Felix Mendelssohn czy Igor Strawiński, których utwory znalazły się w tegorocznym programie.
Będą też „Gry weneckie" Witolda Lutosławskiego, ale i trochę muzyki hiszpańskiej oraz występ wspaniałego żeńskiego chóru bułgarskiego "Les Mystéres des Voix Bulgares", który specjalnie na festiwal przygotował.... włoską muzykę renesansową. Giovanni Antonini chce również, by zgodnie ze swą nazwą festiwal Wratislavia Cantans prezentował przede wszystkim muzykę wokalną. W jego oczekiwania wpisuje się więc symfonia młodego polskiego kompozytora Wojciecha Ziemowita Zycha, ponieważ są w niej partie śpiewane. Prawykonanie utworu zamówionego dla Wrocławia przez festiwal zaplanowano na najbliższą niedzielę.
Nowy dyrektor zdaje sobie sprawę, że będzie kierował Wratislavią Cantans w momencie szczególnym. Za dwa lata festiwal będzie obchodzić jubileusz 50-lecia, a w 2016 roku Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Kolejne edycje mają być przygotowane szczególnie starannie. Tegoroczna Wratislavia Cantans potrwa do 15 września, na finał wystąpi legendarny zespół The Swingle Singers, który tworzą nie Włosi lecz Amerykanie. Zespół ma w swej dyskografii ponad 50 płyt i pięć nagród Grammy. Szczegółowy program także koncertów pozawrocławskich dostępny jest na stronie festiwalu Wratisłavia Cantans lub na facebooku.