Koncerty będą odbywać się w jesienne wieczory w kilku miejscach: Chorzowa, Bytomia, Gliwic i Sosnowca. Rozpocznie duet, który jest sensacją każdego festiwalu. Amerykański pianista Uri Caine i holenderski perkusista Han Bennink tworzą całkowicie improwizowany show zaskakując słuchaczy pomysłami, wywołując nawet śmiech na widowni.
Celuje w tym Han Bennink, czołowy przedstawiciel europejskiej awangardy w jazzie, który potrafi przytargać z zaplecza jakieś rekwizyty, które traktuje jak perkusję. Na festiwalu w austriackim Saalfelden zadziwił solówką na pałeczce perkusyjnej włożonej w usta. Zaskoczony był sam Uri Caine, który preparuje brzmienie fortepianu i wykorzystuje pełną paletę harmonii klasycznych, jazzowych muzyki współczesnej. To będzie mocne otwarcie festiwalu jaZZ i Okolice.
13 października Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert znakomitego amerykańskiego gitarzysty Johna Abercrombiego, ktoremu towarzyszyć będzie genialny pianista Marc Copland i czołowa nowojorska sekcja rytmiczna: kontrabasista Drew Gress i perkusista Joey Baron.
Abercrombie rzadko występuje w Polsce, a jego styl gry na gitarze elektrycznej docenił Manfred Eicher, szef wytwórni ECM Records proponując nagrania już w połowie lat 70. Klasyczne pozycje w jego dyskografii to album „Timeless" (1974), duety z gitarzystą Ralphem Townerem i nagrania tria Gateway utworzonego z perkusistą Jackiem DeJohnette'em i kontrabasistą Dave'em Hollandem.
2 listopada w bytomskim klubie Fantom wystąpi Fonda/Stevens Band s gościnnym udziałem naszego saksofonisty Irka Wojtczaka. W 2009 roku Fonda/Stevens Group zrealizowali w Katowicach koncertowy album z udziałem polskich saksofonistów: Ireneusza Wojtczaka i Macieja Obary. Płytę kompaktową „The Fonda/Stevens Group: TRIO + 2 Live in Katowice" wydała wytwórnia Not Two Records. Koncert w Bytomiu jest artystyczną konsekwencją tamtego inspirującego polsko-amerykańskiego spotkania.