Wyroby jednego z najbardziej znanych łódzkich zakładów były kiedyś obiektami marzeń i pożądania Polaków. Wystawa przypomina , że twórcami rodzimych „persów" w latach 50.- 90. byli znakomici artyści, m.in. Bolesław Tomaszkiewicz, Barbara i Henryk Kubik, Halina Ładanowska, Zygmunt Suty, Zofia Somoggy i Annę Hanzl. Wśród ich projektów największą popularnością zdobyły dywany „Polowanie" i „Królewski"
Ale Dywilan to również dekoracyjne tkaniny, meblowe, konfekcyjne, kapy pluszowe i serwety oraz... sztuczna trawa, wprowadzona na rynek w 2010 roku.
Wystawa opowiada również o historii zakładów. Początki firmy sięgają 1891 roku, kiedy to, Juliusz Fial i Wilhelm Lücker założyli niewielką fabrykę tkanin pluszowych. Potem jej właścicielami zostali Ferdynand i Teodor Finster.
Łódzka Manufaktura Pluszowa Teodor Finster wyrosła dzięki inwestycjom na największy w swojej branży zakład, zatrudniający w 1913 r. 190 pracowników i sprzedający 70% swoich wyrobów w Rosji. W dwudziestoleciu międzywojennym Teodor Finster poszerzył asortyment o dywany i chodniki welurowe. Rozbudowane zakłady w końcu lat 30. zatrudniały blisko 600 osób.
Po II wojnie manufakturę upaństwowiono, zmieniając jej nazwę na Państwowe Zakłady Przemysłu Jedwabniczo-Galanteryjnego Nr 1, następnie na Fabrykę Pluszu i Dywanów im. Tadka Ajzena. W latach 1972 – 1974 wybudowano w dzielnicy Dąbrowa Przemysłowa nawy obiekt, znany pod nazwę: Fabryka Dywanów „Dywilan". Wkrótce stał się on największym eksporterem w przemyśle jedwabniczo-dekoracyjnym. Głównymi odbiorcami dywanów i wykładzin były w czasach PRLu: Francja, Belgia, USA, Kanada. Japonia, oraz kraje Bliskiego Wschodu. Ale na skutek politycznych przemian na świecie i w Polsce w latach 80/90 zakłady straciły rynki zbytu i w 1999 r. ogłoszono upadłość firmy. Znalazł się jednak nowy inwestor - spółka „Dywilan" S.A., która kupiła część fabryki razem ze znakiem towarowym i prawem do korzystania z dawnego dorobku wzorniczego.