19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.05.2015 23:22 Publikacja: 08.05.2015 23:22
Wystawa "Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948"
Foto: materiały prasowe
Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę "Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948" w związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej.
"Okres 1945-1948 jest w pewnym sensie zapomniany w naszej świadomości, a był przecież niezwykle dramatyczny. Wiele milionów Polaków zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania. Było to oczywiście związane przede wszystkim ze zmianą granic po II wojnie światowej i układzie jałtańskim, w wyniku którego utraciliśmy Kresy, a pozyskaliśmy Ziemie Zachodnie i Północne. Druga ważna kwestia jest związana z faktem, że często mamy centralistyczny sposób patrzenia na historię Polski z perspektywy Warszawy czy Krakowa. Dlatego zależało nam, by pokazać nasze dzieje także z punktu widzenia śląskiego, pomorskiego czy mazurskiego, który często jest mało znany" - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
Na wystawach w 2024 roku pełnię głosu odzyskała sztuka współczesna. A w muzeach i galeriach ruszyło wielkie wietrzenie dyrektorskich gabinetów.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
- Prezydent i premier bohatersko rozwiązali problem, który sami stworzyli. Premier Netanjahu nie miał zamiaru przyjeżdżać do Polski - mówiła w programie 7. Dzień Tygodnia europosłanka Konfederacji Anna Bryłka. Wiceszef MON Cezary Tomczyk tłumaczył, że uchwała rządu dotyczy tylko tego jednego dnia.
Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków wzajemnych konfliktów historycznych - poinformował wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej Andrij Nadżos. Dodał, że Kijów "jest nastawiony na dobre rozwiązania w tej sprawie".
Wreszcie przełom - pisze w serwisie X premier Donald Tusk. Chodzi o sprawę ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Prezydent i rząd gwarantują premierowi Izraela, oskarżonemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciw ludzkości, nietykalność, żeby mógł uczcić w Polsce wyzwolenie Auschwitz-Birkenau, miejsca ludobójstwa. Sytuacja jest niedopuszczalna na wielu poziomach.
Rumunia znów musi walczyć o swoją przyszłość.
Choć I wojna światowa niewątpliwie pogłębiła skłonności depresyjne J.R.R. Tolkiena, sprowadzając go nad otchłań mroku, którego do końca życia nie mógł zapomnieć, nie spowodowała u niego kryzysu wiary.
Powszechna jest teza, że katolicka strona milczała albo aprobowała nierówności między chłopami a szlachtą. Nie ma ona nic wspólnego z prawdą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas