Zokazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce 21 listopada na Scenę Kameralną wyjdzie 250 osób występujących w spektaklu „Miłosne rozterki" według Krakowiaków i Górali" – mówi Anna Sapiego, kierownik Działu Programów Edukacyjnych TW-ON. – Będzie to niepowtarzalne, pełne rozmachu widowisko.
Bogusławski odmłodzony
Wystąpi w nim młodzież z warszawskich szkół, która pracowała pod kierunkiem profesjonalistów: wybitnej aktorki Małgorzaty Zajączkowskiej (reżyseria), choreografki i tancerki Polskiego Baletu Narodowego Anny Hop, Prota Jarnuszkiewicza (reżyseria światła) i Anny Nurzyńskiej (kostiumy i dekoracje). Na zamówienie teatru zupełnie nową muzykę do libretta spektaklu „Miłosne rozterki" według „Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego napisała dwójka utalentowanych młodych kompozytorów: Zuzanna Falkowska i Jan Stokłosa. Powstał w ten sposób uwspółcześniony spektakl dla młodych widzów.
Na scenie połączą siły chóry szkolne z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół nr 51 im. Ignacego Domeyki. Nad ich przygotowaniem pracowali dyrygenci Marcin Bieliński, Izabela Tomaszewska i Anna Frołow. W 38-osobowych zespole aktorskim występuje młodzież z różnych warszawskich szkół. W orkiestrze gra 35 uczniów szkół muzycznych, dyryguje nimi Zuzanna Falkowska. Próby prowadzili najpierw we własnych zespołach, a finałowe oczywiście już w pełnym składzie.
Po premierze zaplanowano jeszcze trzy spektakle. To duże artystyczne i logistyczne wydarzenie. Kiedy wszyscy uczestnicy wyjdą na Scenę Kameralną, będzie ich więcej niż miejsc na widowni. Z pewnością ci, którzy występują w widowisku, od tego momentu będą inaczej patrzyli na teatr, także wtedy, gdy znów wrócą do roli widzów.
Nocleg w Salach Redutowych
Z kolei na 50-lecie odbudowy Teatru Wielkiego Dział Programów Edukacyjnych opracował także projekt „24 godziny w teatrze", przeznaczony dla dzieci w wieku 10-13 lat. Jego tytuł nie jest efektownym chwytem reklamowym. Uczestnicy projektu za zgodą rodziców naprawdę spędzą dobę z 14 na 15 listopada w teatrze. Nie ma mowy o nudzie, czeka ich mnóstwo atrakcji i ekscytujących przeżyć. Pierwszego dnia: zwiedzanie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykład Uniwersytetu Operowego dla Dzieci pt. „Recytatyw – aria – belcanto", wspólne tworzenie jubileuszowego baneru w teatralnej malarni, wieczorny spektakl „Strasznego dworu", spotkania z artystami, nocleg (!) w Salach Redutowych i jeszcze poranna rozgrzewka w sali baletowej, prowadzona przez profesjonalnych choreografów. Zapowiada się, że dla dzieciaków może to być przygoda życia!