Polscy artyści na maltabiennale.art 24

13 marca ruszyła pierwsza edycja międzynarodowego przeglądu sztuki współczesnej na Malcie - maltabiennale.art, w którym uczestniczy 80 artystów z 23 krajów, w tym duża reprezentacja Polski.

Publikacja: 13.03.2024 20:17

Ruszyło biennale sztuki współczesnej na Malcie

Ruszyło biennale sztuki współczesnej na Malcie

Foto: Materiały prasowe

Artyści przybyli na Biennale z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, z Afryki, Australii i Karaibów. Wśród uczestników są m.in. chilijska poetka i artystka Cecilia Vicuña, laureatka Złotego Lwa; mieszkająca w Berlinie rzeźbiarka i reżyserka Rosa Barba, laureatka nagrody Caldera; kubańska aktywistka i artystka Tania Bruguera, włoski kolektyw Post Disaster, podejmujący rozmowy na tematy miejskie.

Główna międzynarodowa wystawa Biennale, której kuratorka jest Włoszka Sofia Baldi Pighi , nosi tytuł „Insulaphilia”. Skupia się na tematyce związanej z basenem Morza Śródziemnego, skłaniając do refleksji nad rolą Malty jako łącznika Europy z Afryką Północną oraz Bliskim Wschodem. Wystawa dzieli się na sekcje: regionalną, dotyczącą aspektów dekolonizacji i politycznego znaczenia Morza Śródziemnego.

Reprezentantką Polski w tej części Biennale jest Wioletta Kulewska Akyel (rocznik 1980), absolwentka Akademii Sztuki i Projektowania im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz London Metropolitan University, malarka i artystka zajmująca się instalacjami oraz projektowaniem.

Maltabiennale.art to także ponad 20 pawilonów narodowych i tematycznych, usytuowanych w historycznych miejscach na Malcie i Gozo. Główna część maltańskiego biennale jest zlokalizowana w okolicach Valletty - stolicy kraju, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.

Pawilon Polski na maltabiennale.art

W Pawilonie Polskim (mieszczącym się w XIX-wiecznej Villi Portelli w miejscowości Kalkara, niedaleko Valletty) można oglądać wystawę zatytułowaną „Polonia”, zorganizowaną we współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Ambasady Polski w Valletcie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej kuratorem jest Krzysztof Stanisławski, a uczestnikami malarze: Zdzisław Nitka, profesor ASP we Wrocławiu, Ryszard Grzyb, wywodzący się ze słynnej warszawskiej Gruppy, Zbigniew Maciej Dowgiałło, Krzysztof Skarbek, profesor ASP we Wrocławiu oraz Mariusz Treliński, reżyser operowy, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W eksponowanych pracach nawiązują do biblijnego motywu dziejów św. Jana Chrzciciela - jednego z archetypów kultury europejskiej - do jego śmierci na życzenie pięknej Salome, która zażądała głowy świętego. Ta historia w przeszłości inspirowała wielu artystów, m.in. Caravaggia, wybitnego przedstawiciela wczesnego baroku. Caravaggio namalował aż cztery dzieła poświęcone temu motywowi. Najsłynniejsze z nich stworzył dla konkatedry św. Jana Baptysty w Valletcie. Współcześni polscy artyści podejmują reinterpretację tego popularnego wątku w kulturze europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem obrazu Caravaggia z Valletty. Ich obrazy uzupełnia zapis wideo opery „Salome” w reżyserii Mariusza Trelińskiego na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Herstorie w pawilonie tematycznym maltabiennale

Polskie artystki spotykamy również w pawilonie tematycznym „Inne geografie, inne historie” w przestrzeni Fortu St. Elmo w Valletcie, przygotowanym przez Fundację OmenaArt, którą kieruje filantropka i miłośniczka sztuki Omena Mensah. Autorką koncepcji tej wystawy jest Hanna Wróblewska, a kuratorką Natalia Bradbury.

Barbara Falender "She"

Barbara Falender "She"

Materiały prasowe

Prezentowane są tu prace Lia Dostlievy, Barbary Falender, Izy Jagiełło, Idy Karkoszko, Aleksandry Karpowicz i artystek z innych krajów Europy (rzeźba, fotografia, wideo i instalacje), podejmujące uniwersalne tematy takie jak: migracja, tożsamość, transformacja, wspólnota czy skutki burzliwych zmian. Przedstawiają unikalną perspektywę na inne geografie, dynamikę społeczną, prywatne mitologie i alternatywne historie, kwestionując ustalone narracje, proponując „herstoryczny” punkt widzenia.

Maltabiennale.art 2024 trwa do 31 maja. Jego głównym organizatorem jest Malta Heritage pod auspicjami prezydenta Malty dr Georga Vella oraz UNESCO

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat