Magdalena Cwenówna, wdowa po Adamie Hanuszkiewiczu nie żyje

Aktorka, była żona wybitnego reżysera i aktora, znana z „Klanu” i „Na Wspólnej”. Miała 69 lat.

Publikacja: 21.02.2024 12:31

Magdalena Cwenówna (1954-2024)

Magdalena Cwenówna (1954-2024)

Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

O śmierci artystki poinformował wieloletni radny miasta m.st. Warszawy Andrzej Golimont: „Po roku bohaterskiej walki z rakiem odeszła dziś (21.02.2024) o godz. 9:04 Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz. Nie będzie czarno-białego zdjęcia. Magda do końca była kolorowym ptakiem…” – napisał.

Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz

Magdalena Cwenówna była trzecią żoną (od 1990 do 2011) Adama Hanuszkiewicza, jednej z ważniejszej postaci powojennego teatru, m. in. dyrektora Teatru Narodowego i gwiazdy Teatru TV. Wcześniej Adam Hanuszkiewicz był żonaty z Zofią Kucówną (od 1976 do 1989) i Zofia Rysiówna (od 1948).

Małżeństwo aktorki z Adamem Hanuszkiewiczem przypadło na czas jego ostatniej dyrekcji w latach 1989–2007 w Teatrze Nowym w Warszawie, który przestał istnieć wobec utraty sali po reprywatyzacji. Na jego gruzach powstał Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego na ul. Madalińskiego.

Czytaj więcej

Nie żyje Ewen MacIntosh. Aktor znany z serialu „The Office” miał 50 lat

Aktorka zadebiutowała w 1975 r. w „Śnie nocy letniej” Henryka Tomaszewskiego w jeleniogórskim teatrze. W 1976 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Była związana ze scenami w Łodzi – przede wszystkim Powszechnym, Wielkim i Nowym. Grała w spektaklach Jerzego Hoffmana i Lidii Zamkow.

Magdalena Cwenówna. Asystentka Adama Hanuszkiewicza

W 1986 r. w spektaklu Adama Hanuszkiewicza „Dom Bernardy Alba” Federico García Lorca zagrała Adelę i była asystentką reżysera. Asystowała mu również przy „Cydzie” i „Trzech siostrach”. W stołecznym Nowym pojawiła się w „Weselu” jako Marysia. Grała tytułową rolę w „Pannie Izabeli” wg „Lalki” Prusa, w „Iwaszkiewiczu” - Matkę Joanną od Aniołów.

W latach 2007- 2021 była aktorką Teatru Rampa w Warszawie, gdzie ostatnią rolę zagrała w „Obroży” Grzegorza Walczaka. Publiczność serialowa lubiła ją za „Klan” czy „Na Wspólnej”.

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat