Na konkurs ogłoszony przez stowarzyszenie Stacja Muranów nadesłano 17 prac. W finale walczyły  dwa projekty. Zwycięzcę wyłoniło głosowanie internautów. Zwycięzcę wsparło 3900 osób.

Dawid Celek zajmuje się projektowaniem graficznym i architektonicznym (wygrał już kilka konkursów, m.in. na mural w Gdańsku i przebudowę dworca autobusowego we Wrocławiu). Pracuje obecnie w Berlinie. Drugie miejsce zajęła praca Jana Kallwejta z 715 głosami. Zwycięski projekt zrealizowany zostanie w Warszawie na Żoliborzu na ścianie domu przy ul. Marii Kazimiery 1.  Odsłonę muralu zaplanowano na 21 kwietnia.

Czy David Bowie był w Warszawie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jasna. Jedne źródła podają, że przejeżdżał przez stolicę Polski w 1973, inne, że w 1976.

- Pociąg miał nieoczekiwaną dłuższą przerwę na Dworcu Gdańskim, więc David Bowie wyszedł na spacer i trafił na Plac Komuny Paryskiej, dziś Plac Wilsona. Tam, w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, wokalista nabył kilka płyt, w tym album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", na której znajdowała się kompozycja „Helokanie" autorstwa kierownika zespołu Stanisława Hadyny. Bowie wykorzystał potem  fragment tej kompozycji w swoim utworze „Warszawa", który znalazł się na albumie „Low" (1977) – opowiada dziennikarz muzyczny Piotr Metz, a jednocześnie dodaje : -  Nie wiadomo ile w tej historii jest legendy, ile prawdy. Ktoś z zacięciem historycznym będzie sprawdzał archiwalne rozkłady jazdy pociągów, by dowiedzieć się dokładnie o której godzinie Bowie przyjechał do Warszawy. Wydaje mi się, że to zupełnie nie ma znaczenia. Im bardziej ta historia jest tajemnicza, tym bardziej piękna. To bardzo w stylu Bowiego, bo on prze całe swoje życie tworzył mity i niedopowiedzenia.

Pozostaje faktem, że David Bowie  jest jednym z nielicznych  artystów światowej sławy, którzy wyróżnili polską stolicę, dedykując jej swoje dzieło.

Inicjatorką muralu dla Bowiego w Warszawie jest Beata Chomątowska, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, dzięki któremu wcześniej powstały m.in. murale poświęcone Bohdanowi Lachertowi, Francowi Fiszerowi, Ludwikowi Zamenhofowi, kobietom Muranowa, Januszowi Korczakowi. : - Ten pomysł przyszedł mi do głowy po śmierci Davida – wyjaśnia Chomątowska. - Przeglądałam w smutku portale internetowe, na których wciąż powracało zdjęcie dedykowanego mu muralu w Brixton.

Pomyślałam, że w Warszawie też zrobimy mural, przecież mija 40 lat od jego apokryficznej wizyty tutaj.

Pierwotnie warszawski mural miał powstać na Dworcu Gdańskim, ale wobec planowanej jego przebudowy, zmieniono lokalizację. Koszt realizacji muralu wyniesie około 35 tys. zł. Częściowo sfinansują go sponsorzy Empik, Frugo i Grolsch. A część środków będzie pochodzić z akcji crowdfoundingowej, która ruszyła 10 marca
Oprócz muralu powstał także projekt neonu upamiętniającego Bowiego o formie barwnej błyskawicy, stworzony przez Valerego Viraga (Kwiaciarnia Grafiki). Jego lokalizacja jest jeszcze dyskutowana. Organizatorzy chcieliby go umieścić w okolicach Dworca Gdańskiego.

Wszystkie zgłoszone na konkurs projekty muralu można zobaczyć na facebookowym profilu Stacji Muranów

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Akcja crowdfoundingowa prowadzona jest na: www.wspieramkulture.pl/david - na mural i www.wspieram.to/david - na neon