Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 366

Pomysł wyszedł od Związku Kompozytorów Niemieckich, a podchwyciła go Europejska Rada Muzyczna ECM. W jej skład wchodzą przedstawiciele 28 krajów. Od początku wojny organizuje ona pomoc dla Ukrainy. Teraz – jak napisano w oświadczeniu – postanowiono „wykorzystać ten dzień, aby zwrócić uwagę na sytuację humanitarną, w której znaleźli się artyści”.

Instytucje muzyczne wielu krajów od pierwszych dni wojny organizują pomoc dla tych, którym wojna uniemożliwiła normalną działalność. Największym przedsięwzięciem była stworzona przez Operę Narodową i nowojorską Metropolitan Opera Ukrainian Freedom Orchestra. Pod wodzą amerykańskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson zagrali w niej najlepsi muzycy ukraińscy.

Czytaj więcej

„Haga” w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka jak zaklęcie

Ubiegłoroczne tournée zespołu po Europie i USA okazało się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Nic więc dziwnego, że rozpoczęły się prace nad ponownym spotkaniem muzyków i organizacją trasy koncertowej, tym bardziej że orkiestra otrzymała już zaproszenie od jednego z największych letnich festiwali muzycznych, jaki odbywa się w Lucernie.

Pomoc kierowana jest też do całych instytucji. Obok Ukrainian Freedom Orchestra z możliwości pracy w Polsce skorzystała też Kijowska Orkiestra Symfoniczna przed swoimi występami w Niemczech. Z kolei Japonia zorganizowała 27 koncertów dla Narodowej Opery Ukrainy. W finale IX Symfonii Beethovena z gośćmi występowały chóry japońskie.

A gdy 220 artystów z Teatru i Opery i Baletu w Charkowie musiało opuścić miasto, znaleźli oni schronienie w Teatrze Opery i Baletu w Wilnie. Udało się wywieźć dekoracje i kostiumy do kilku przedstawień, więc charkowscy artyści mogli występować w różnych miastach Litwy. Potem podobne zaproszenie otrzymali ze Słowacji.

Czytaj więcej

Dokumenty o Ukrainie

Sztuka nie milknie i w wojennej Ukrainie. W salach kijowskiego Muzeum Chanenków, gdzie w obawie przed zniszczeniem ukryto ekspozycję, kompozytorzy Roman Hryhoriw i Illia Razumejko dali premierę sztuki „Genesis”. A eksperymentalny teatr Opera Aperta był w Holandii i Austrii z operą „Chornobyldorf”, a niedawno w Helsinkach pokazał „Kołysankę dla Mariupola”.