Reklama
Rozwiń

Niechciana historia

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie na wystawie „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945"opowiada o długo przemilczanym rozdziale totalitaryzmu w latach II wojny, który symbolicznie i propagandowo zawłaszczał także architekturę.

Publikacja: 24.04.2022 22:45

Niechciana historia

Foto: mat.pras./ Paweł Mazur

Przez dekady temat był pomijany, a przez cenzurę PRL-u zakazany. -Temat jest trudny, ale należało go w końcu podjąć. - mówią „Rzeczpospolitej” kuratorki wystawy Monika Rydiger i Żanna Komar. Pokazujemy, jak Niemcy chcieli stworzyć z Krakowa stolicę Generalnej Guberni i że rola „uralte deutsche Stadt” została miastu narzucona, a Polaków dotknęło wykluczanie i terror. Bazujemy na materiałach archiwalnych, których zachowało się bardzo dużo, m.in. -w Archiwum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie, na Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Krakowa, MCK, a także w Narodowym Archiwum Cyfrowym, w Archiwach Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Architekturzentrum w Wiedniu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bundesarchiv w Berlinie i w kolekcjach prywatnych.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta