Aktualizacja: 27.02.2022 21:36 Publikacja: 27.02.2022 18:08
Borys Akunin, wybitny pisarz, jeden z wielu protestujących ludzi kultury
Foto: materiały prasowe
W Rosji protesty przeciw wojnie są aktami wielkiej odwagi, ponieważ kwalifikowane są przez putinowski reżim nie jako głos obywatelskiego sprzeciwu, lecz jako zdrada.
Tymczasem głos zabrali wybitni przedstawiciele świata rosyjskiej literatury, m.in. Władimir Sorokin, autor głośnego „Lodu", Borys Akunin, światowej sławy autor kryminałów, w tym „Azazela", Irina Prochorowa, redaktorka naczelna czasopisma „Nowoje Litieraturnoje Obozrienje" (Nowy Przegląd Literacki), Andriej Smirnow, reżyser m.in. słynnego filmu o radzieckich weteranach „Dworzec Białoruski": „Rodacy! Wojna Rosji przeciw Ukrainie to wstyd. To nasz wstyd, ale niestety nasze dzieci będą musiały ponosić za to odpowiedzialność, pokolenie bardzo młodych i nienarodzonych Rosjan. Nie chcemy, aby nasze dzieci żyły w kraju agresora, aby wstydziły się, że ich armia zaatakowała sąsiednie niepodległe państwo. Wzywamy wszystkich obywateli Rosji do powiedzenia NIE tej wojnie (...) Nie wierzymy w twierdzenia Władimira Putina, że naród ukraiński jest pod rządami »nazistów« i musi być »wyswobodzony«. !".
Sally Rooney powraca z powieścią „Intermezzo” i znów przyciąga czytelników opowieścią o współczesnych związkach. W najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” zastanawiamy się, co sprawia, że książki 34-letniej Irlandki tak dobrze oddają emocje i zagubienie współczesnych trzydziestolatków.
Projekt Herstory 2025 zaprezentuje ponad 20 niezwykłych portretów kobiet.
Sezon Kulturalny Polska-Wielka Brytania 2025 zainaugurował kilkumiesięczny pokaz w Muzeum Sztuki - ms2 w Łodzi. Można oglądać najlepsze powojenne dzieła z Anglii, również z Tate Galery.
„Maestro" Christophera Clarey'a, to pierwsza kompletna biografia tenisisty po zakończeniu kariery. Autorem jest komentator tenisa, prywatnie kolega Mirosława Żukowskiego, wieloletniego szefa Sportu w „Rzeczpospolitej”, który komentuje premierę.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W powieści „Nie ma przed czym uciekać” czas jakby zatoczył koło. Bo niby mamy 2001 r., ale nastrój jest podobny do tego, jaki panuje od czasów zwycięstwa Donalda Trumpa w 2024 r. Debiutancka książka Rebecci Makkai to powieść drogi i inicjacyjna w jednym, na dodatek z dziesiątkami nawiązań do klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej. O książce opowiada tłumacz Rafał Lisowski.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Po poświęconej wojnie na Ukrainie wideokonferencji z przedstawicielami 25 państw gospodarz tego spotkania Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii zapowiedział przyspieszenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - Będziemy dalej szukać legalnych rozwiązań, aby Rosja zapłaciła Ukrainie za wyrządzone szkody – powiedział.
Ukraińska armia nie została okrążona przez Rosjan w obwodzie kurskim, jednak siły przeciwnika gromadzą się przy granicy, by uderzyć na obwód sumski (Ukrainy) - oświadczył we wpisie w serwisie Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szefowie wszystkich pięciu partii w grenlandzkim parlamencie wystosowali wspólne oświadczenie w sprawie „powtarzających się wypowiedzi (prezydenta USA Donalda Trumpa) o przejęciu i kontroli Grenlandii”. Jak napisali w oświadczeniu, takie słowa są nieakceptowalne.
Być może największą niewiadomą, która ukształtuje wynik Sławomira Mentzena jest to, ilu jego fanów pójdzie zagłosować 18 maja.
Przywrócony przez Donalda Trumpa do międzynarodowego życia rosyjski reżim, robi wszystko, by zaistnieć w globalnej świadomości jako jej pełnoprawny i potrzebny uczestnik. Właśnie zaproponował Elonowi Muskowi wspólny lot załogowy na Marsa już w 2029 r. Miliarder na razie nie odpowiedział.
– Właściciel obrazu tłumaczył, że jego ojciec kupił go od handlarza dziełami sztuki. Nie miał pojęcia, że wcześniej to dzieło zostało skradzione – mówi Arthur Brand, holenderski ekspert nazywany „Indianą Jonesem świata sztuki”, który przyczynił się do identyfikacji obrazu Pietera Brueghela młodszego skradzionego z Muzeum Narodowego w Gdańsku w 1974 roku.
Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do USA dla obywateli kilkudziesięciu krajów - podaje Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą oraz na treść wewnętrznej notatki, do której dotarli dziennikarze agencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas