Aktualizacja: 12.05.2025 08:05 Publikacja: 23.12.2021 12:39
Foto: Fotorzepa/Monika Kuc
Odbudowa Zamku po zniszczeniach II wojny światowej ze względów politycznych nie przewidywała odtworzenia apartamentu prezydenckiego, który w 1926 -1939 zajmował Ignacy Mościcki. Dopiero w latach 90. XX wieku na II piętrze Zamku czasowo zaczęła funkcjonować przestrzeń poświęcona Prezydentom II RP i polskim Władzom na Uchodźstwie. Teraz wracają na stałe w nowej aranżacji
- Otwarcie tych dwóch pokoi prezydenckich jest nawiązaniem do tradycji Zamku jako miejsca urzędowania i zamieszkania przez głowę państwa II RP. – przypomina prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku. - Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku Zamek został oddany do dyspozycji najpierw Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, a następnie prezydentów. Gabriel Narutowicz nie zdążył się tu zagospodarować, ale już Stanisław Wojciechowski, chociaż rezydował w Belwederze, część swojej politycznej i reprezentacyjnej aktywności realizował również w historycznej siedzibie królów. A prezydent Ignacy Mościcki wybrał Zamek nie tylko na miejsce urzędowania, ale i miejsce zamieszkania.
Złotego Lwa na Biennale Architektury 2025 zdobył Pawilon Bahrajnu.
Wystawa „1945. Nie koniec, nie początek” w Muzeum POLIN w Warszawie powstała na 80. rocznicę zakończenia II wojn...
Choć trudno w to uwierzyć, prace tych światowych sław oraz dzieła kilkudziesięciu innych współczesnych artystów...
Wielka majówka w Łazienkach Królewskich trwa do 4 maja. Wszystkie obiekty Łazienek można zwiedzać bezpłatnie. Cz...
Zabytkowe budynki są naszym kulturowym dziedzictwem. Dlatego są one objęte opieką konserwatorów, którzy dbają o...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas