Zamek Królewski w Warszawie: Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie

Zamek otworzył nowe stałe ekspozycje, poświęcone II RP i władzom Polskim na Uchodźstwie. Znajdują się na głównej trasie zwiedzania, w sąsiedztwie Sali Senatorskiej.

Publikacja: 23.12.2021 12:39

Zamek Królewski w Warszawie: Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Odbudowa Zamku po zniszczeniach II wojny światowej ze względów politycznych nie przewidywała odtworzenia apartamentu prezydenckiego, który w 1926 -1939 zajmował Ignacy Mościcki. Dopiero w latach 90. XX wieku na II piętrze Zamku czasowo zaczęła funkcjonować przestrzeń poświęcona Prezydentom II RP i polskim Władzom na Uchodźstwie. Teraz wracają na stałe w nowej aranżacji

- Otwarcie tych dwóch pokoi prezydenckich jest nawiązaniem do tradycji Zamku jako miejsca urzędowania i zamieszkania przez głowę państwa II RP. – przypomina prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku. - Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku Zamek został oddany do dyspozycji najpierw Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, a następnie prezydentów. Gabriel Narutowicz nie zdążył się tu zagospodarować, ale już Stanisław Wojciechowski, chociaż rezydował w Belwederze, część swojej politycznej i reprezentacyjnej aktywności realizował również w historycznej siedzibie królów. A prezydent Ignacy Mościcki wybrał Zamek nie tylko na miejsce urzędowania, ale i miejsce zamieszkania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem