To przegląd przez jej ilustratorski dorobek. Niemały – bo artystka zrobiła dyplom 40 lat temu. Od tamtego czasu opracowała plastycznie prawie pół setki książek, zdobywając laury na najróżniejszych konkursach pięknych książek. Na pozór jej ilustracje adresowane są do dzieci. Tak naprawdę ich maestrię doceniają przede wszystkim starsi. Najlepszy dowód, że prace Gaudasińskiej cieszą się powodzeniem u kolekcjonerów. To stosunkowo nowe zjawisko, o którym warto wspomnieć: polscy miłośnicy sztuki zaczynają się specjalizować i niektórzy wybierają rodzimą sztukę książki.
A Gaudasińska to stara, dobra szkoła ilustratorska. Artystka unika realizmu, stylizuje, cyzeluje detale. Perfekcyjny warsztat łączy z zabawą konwencjami. Popatrzmy na kompozycje do „Czarodziejskiego pierścienia” Andrieja Platonowa. Malunki mają wyraźnie rosyjski charakter. Ale to nie cytaty, lecz wariacje na temat folkloru naszych sąsiadów. Zastosowane ornamenty przywodzą na myśl ruskie ludowe rzemiosło. Zestaw kolorów – czarne tło, dużo złota i czerwieni – kojarzą się z ikoną.
Atutem tych obrazków jest też ciepły humor. Prześmieszne i niegroźne są diabły z opowieści „O Smolarczyku i Madeju”. Zawadiaccy pobratymcy polskiego szlachciury, z gębami poczciwców, niezgrabni. Utuczeni na solidnym żarciu, nawet bujając w obłokach, wydają się ciężcy. Przeciwnie bohaterowie „Opowieści zimowej” – ci wyróżniają się dworskim wykwintem i gracją.
Jeszcze inne klimaty panują w bajce „Syrenka” Jerzego Ficowskiego. Tym razem za inspirację posłużyły perskie miniatury. Kompozycje są symetryczne, postaci płaskie, obwiedzione wyraźnym konturem. Całość pokryta drobnymi, gęstymi wzorami. I jakby połyskliwa… To nie złudzenie. Artystka namalowała ornamenty na grubym celofanie i nałożyła na kompozycje stworzone na papierze. W ten sposób uzyskała efekt wschodniego przepychu. I głębi.
Kolejny jej patent to malowanie akwarelą na płótnie. Dzięki temu stosowana przez nią gama kolorów jest przebogata, lecz szlachetna. A przejścia kolorystyczne tak subtelne, że wydają się mgiełką. Naprawdę mistrzostwo.