Astma to przewlekłe schorzenie zapalne oskrzeli wywołane najczęściej alergią. Jej występowaniu sprzyjać mogą również przewlekłe zakażenia wirusowe lub bakteryjne, nietolerancja aspiryny albo innych niesterydowych leków. Na występowanie astmy mają często wpływ również czynnki zawodowe.
[wyimek]W 2006 roku z powodu astmy zmarło 225 tysięcy ludzi na świecie. W samej tylko Polsce co roku jest to około 1500 chorych.[/wyimek]
Ta przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych wywołuje nadreaktywność oskrzeli, która z kolei prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, wystepujących zazwyczaj w nocy i nad ranem. Zasadnicze znaczenie w procesie leczenia ma unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi napad astmy u chorego (unikanie alergenów, unikanie wystawiania na mroźne powietrze).
Nieleczona lub źle leczona, jest przyczyną uciążliwych i męczących objawów, zaburza sen, ogranicza wydolność wysiłkową, ogranicza wykonywanie codziennych czynności, jest przyczyną częstych nieobecności w szkole, a w konsekwencji złych wyników w nauczaniu, jest przyczyną niezdolności do wykonywania pracy zawodowej, inwalidztwa a nawet śmierci.
[b]Posłuchaj wypowiedzi ekspertów i chorych:[/b]