Dla jednych udział w letnich zajęciach naukowych to okazja, by rozwijać zainteresowania. Dla innych – szansa odkrycia nowych pasji. A dla wszystkich – sposób na przeżycie niezapomnianej przygody w gronie rówieśników.

[srodtytul]W drodze do Nobla[/srodtytul]

Gimnazjalistom, dla których dwumiesięczna przerwa w lekcjach ukochanego przedmiotu jest raczej karą niż przyjemnością, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 1) proponuje Letnią Szkołę Chemii.

Podczas zajęć realizowanych pod okiem pracowników naukowych i doktorantów w wydziałowych laboratoriach chemicznych dostaną oni możliwość wykonania doświadczeń i eksperymentów. Pozwolą one nie tylko utrwalić zdobytą w szkole wiedzę, ale i poszerzyć ją w interesujący sposób.

– Tutaj znajdą warunki, by samodzielnie przeprowadzić reakcje chemiczne znane im tylko z podręcznikowych opisów – zapewnia Dariusz Kołoda z organizującego zajęcia Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego UW.

[srodtytul]Dla kontestatorów[/srodtytul]

Spotkania w Letniej Szkole Chemii to także propozycja dla tych, którzy do tej pory nie zdołali się do tego przedmiotu przekonać. Może inny od szkolnego, bardziej naukowy sposób zdobywania wiedzy okaże się kluczem do nowej pasji? – Zapraszamy wszystkich, którzy z chemią są trochę na bakier – dodaje organizator. – Nowa, ciekawa forma zdobywania wiedzy pozwoli im „dotknąć” chemii i uzupełnić braki w szkolnych wiadomościach.

Spotkania mają się odbywać w dwóch turnusach: 5 – 9 lipca oraz 12 – 16 lipca. Formularz zgłoszeniowy udostępniony jest na stronie: www.klatrat.pl.

[srodtytul]Wiedza jest zabawna[/srodtytul]

Jak działają lasery? A samoloty i symulatory lotów? Skąd robot wie, co ma robić i czy słyszy, co do niego mówimy? Wszystkiego dowiedzą się młodzi entuzjaści nauk ścisłych i techniki podczas Naukowego Lata na Politechnice Warszawskiej. Projekt, skierowany do uczniów szkół podstawowych, a realizowany w formie małego pikniku naukowego, zagości w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej na placu Politechniki 1 od 19 do 23 lipca.

Projekt przeznaczony został przede wszystkim dla zorganizowanych grup akcji „Lato w mieście”. Ale przewiduje się także udział indywidualnych chętnych. Wyodrębnione dla nich spotkania odbędą się we wtorek i czwartek, 20 i 22.07, w godz. 13 – 16. – Animatorzy z kół naukowych PW mają prezentować zagadnienia z obszaru szeroko rozumianych nauk ścisłych i technicznych – zachęca Dariusz Kołoda.

W trakcie zajęć dzieci, bawiąc się i eksperymentując, sprawdzą, jak działają roboty, lasery, a nawet modele samolotów i symulatory lotów.

[srodtytul]Badacze na start[/srodtytul]

Niezwykłą przygodę z nauką i robotyką przeżyją także uczestnicy półkolonii szalonego naukowca (zapisy: [link=http://www.davincischool.pl]www.davincischool.pl[/link], tel. 513 045 846) i półkolonii z budowaniem robotów (zapisy: [link=http://www.twojrobot.pl]www.twojrobot.pl[/link], tel. 795 723 929).

Szalonym naukowcem mogą zostać chętni w wieku 7 – 12 lat, a koszt jednego z tygodniowych całodziennych warsztatów wynosi od 650 do 750 zł.

– Letnie warsztaty naukowców w davincischool.pl to zdobywanie wiedzy na wesoło – zapewniają organizatorzy. Na co zatem mogą liczyć uczestnicy zajęć? Program przewiduje wykonanie m.in. ekologicznej oczyszczalni ścieków, peryskopu, papierowych mostów zdolnych unieść ciężar 50 kg, a nawet fontanny tryskającej wodą bez użycia jakichkolwiek pomp. W ramach opłaty dzieci otrzymają także trzy posiłki.

[srodtytul]Z robotem ciekawiej[/srodtytul]

Fani robotyki powinni natomiast wybrać jeden z terminów półkolonii z budowaniem robotów. Ich koszt waha się w zależności od długości trwania kursu i stopnia zaawansowania od 350 do 680 zł. Każdego dnia dzieci zbudują dwa roboty i nauczą się je programować, czyli ożywiać.

Wykonane przez nich pieski, waleczne skorpiony, roboty do walk sumo czy te sprzątające okruszki staną do rywalizacji, a ich budowniczy nie tylko zdobędą nowe umiejętności, ale będą mieć okazję do wspaniałej zabawy w grupie rówieśników.