Najpoważniejsze zmiany szykują się w Galerii Malarstwa Polskiego – największej obecnie stałej ekspozycji muzeum. W reprezentacyjnych salach pierwszego piętra oraz w dwóch północnych skrzydłach prezentowanych jest 430 obrazów malarzy polskich i obcych działających w Polsce. Dzieła wiszą w porządku chronologicznym.
Zamierzeniem autorów takiej koncepcji było podkreślenie ciągłości rozwoju rodzimego malarstwa od XVI w. po I wojnę światową, ukazanie jego najważniejszych nurtów i tendencji. Szczególne miejsce zajmują w tej prezentacji artyści związani z Warszawą. Malarski kanon dopełniają XIX-wieczne rzeźby, dzieła sztuki zdobniczej z okresu od XVI do XIX w. oraz miniatury, głównie portretowe. Galerię w takim kształcie można oglądać jeszcze przez pięć dni.
Muzeum Narodowe zaprasza dzieci na program edukacyjny "Muzeum na wakacje", przygotowany przez Ośrodek Oświatowy tej placówki. Zajęcia prowadzą pracownicy muzeum oraz współpracujący z placówką studenci i absolwenci archeologii i historii sztuki.
- Mamy dwa cykle, dla dzieci w wieku 6 - 8 lat i dla nieco starszych, w wieku 9 12 lat - mówi Bożena Pysiewicz, koordynatorka programów edukacyjnych w Muzeum Narodowym - Przez ostatnie trzy dni trwania programu, dzieciaki będą mogły posłuchać i zobaczyć m.in. jak powstaje mumia, jak konserwuje się obraz i wziąć udział w improwizowanym przedstawieniu teatralnym, "ożywiając" osoby i sceny z wybranych obrazów.
Zajęcia zaczynają się około godziny 12. Dzieci dzieli się według wieku i kieruje do odpowiedniej grupy Jutro, młodsi będą mogli zapoznać się np. z procesem powstawania egipskich mumii: dowiedzą się ile bandaża potrzebne było do stworzenia mumii, co to są uszebti (specjalne figurki wkładane do grobu wraz ze zmumifikowanym ciałem, by służyć zmarłemu w zaświatach - PAP) oraz usłyszą informacje o życiu i kulturze starożytnego Egiptu.