Pogrzeb odbędzie się 9 lutego w samo południe – poinformowały władze Krakowa. Ceremonia ma mieć świecki charakter. Wybiera się na nią prezydent RP i być może premier.
W Sukiennicach zaplanowano pożegnanie poetki, a tego samego dnia wieczorem jej przyjaciele zapowiadają wieczór wspomnień w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Mają być zaproszeni wybitni przedstawiciele światowej literatury.
Kraków już żegna Wisławę Szymborską żałobnymi kirami na budynkach urzędu i na pojazdach komunikacji miejskiej. W magistracie wyłożono księgę kondolencyjną, gdzie mieszkańcy mogą się wpisywać. Urząd miasta przygotowuje też wystawę zdjęć Szymborskiej autorstwa Wiesława Majki pokazujących uroczystość nadania jej tytułu Honorowej Obywatelki Krakowa, który przyznano w listopadzie 1997 roku.
Miejski serwis – strona internetowa Magicznego Krakowa (www.krakow.pl) – także na znak żałoby prezentowany jest tylko w czerni i bieli. W zamieszczonym na niej pożegnaniu poetki prezydent miasta Jacek Majchrowski i przewodniczący rady Krakowa Bogusław Kośmider przypominają, że urodzona w Wielkopolsce Wisława Szymborska była od lat "krakowianką z wyboru". Tu kończyła gimnazjum sióstr urszulanek, tu przetrwała wojnę i publikowała pierwsze wiersze. Tu też zmarła we śnie w swoim mieszkaniu.
Krakowianie i turyści ceniący twórczość Szymborskiej już od południa po wyłożeniu księgi kondolencyjnej ustawiali się w kolejce. Prawie wszyscy piszą, że jej śmierć to nieodżałowana strata dla kultury. I dziękują za piękne wiersze.