Prezentowana w Warszawie wystawa pod hasłem „Fascynujący świat pająków i skorpionów" była pokazywana już w muzeach przyrodniczych w Monachium, Frankfurcie nad Menem oraz Królewskim Muzeum Środkowej Afryki pod Brukselą. Tam cieszyła się ogromną popularnością wśród zwiedzających.
Teraz pająki i skorpiony mogą podziwiać też Polacy. - Celem tej ekspozycji jest przybliżenie tych niezwykłych stworzeń które, w filmach fabularnych i beletrystyce przedstawiane są w negatywnym świetle. Powszechna jest niechęć i strach przed nimi prowadzący nawet do arachnofobii – mówią organizatorzy.
Podkreślają, że poprzez taką wystawę chcą poprawić szkodliwą dla obu stron relację między ludźmi a pajęczakami. - Dzięki przeszklonym terrariom zwiedzający mogą przyjrzeć się wspaniałym okazom z bardzo bliska. Bogate opisy oraz tablice informacyjne pozwalają poznać te stworzenia i ich ważną rolę jaką pełnią w świecie przyrody – tłumaczą organizatorzy. Wierzą, że takie przedstawienie pająków i skorpionów rozjaśni postrzeganie ludzi na pająki.
– Przestaną one być wampirami czyhającymi na naszą zgubę – mówią organizatorzy. Dodają, że już widzą jak na wystawie wśród zwiedzających wcześniejsza obawa i lęk przeradzają się w zaciekawienie i sympatię do tych jakże pożytecznych i pięknych zwierząt.
Pośród ponad 50 żywych okazów prezentowanych na wystawie, można zobaczyć m.in.: najbardziej jadowitego pająka świata "Czarną Wdowę" (Latrodectus mactans) oraz największego - "Goliata Olbrzymiego" (Theraphosa blondi).