Jej motto brzmi: „Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku".
- Po raz pierwszy pokazujemy naszą własną kolekcję – mówi Rz" Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektorka muzeum. Na ogół miejsce to kojarzy się z dawną sztuką japońską z Kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Jest ona rzeczywiście u nas przechowywana, ale jako depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie. Natomiast nasza własna kolekcja obejmuje współczesną sztukę polską i japońską.
Prezentujemy wybrane obiekty ze zgromadzonych około dwóch tysięcy. - To, co nas najbardziej interesuje, to styk kultury polskiej i japońskiej, czy Dalekiego Wschodu – dodaje Anna Król, kuratorka wystawy „Podróż do Japonii". - Manggha to unikatowe muzeum w skali europejskiej. Gromadzimy obrazy, grafiki, rysunki, plakaty, fotografie, książki, rzemiosło artystyczne, a także kimona, maski i kostiumy teatru n?.
Znaczną część ekspozycji zajmują obrazy, rysunków, gwasze i akwarele Andrzeja Wajdy. Nie tylko te pochodzące z podróży z Japonii, świadomie nawiązujące w kompozycji do japońskiego drzeworytu ukiyo-e, ale także portrety, pejzaże oraz szkice do prac teatralnych i filmowych, które Wajda przekazał muzeum w darze wraz ze swym archiwum.