Koncert rozpocznie się w Osaka Castle Park wieczorem lokalnego czasu. Od rana w Osace odbywać się będą występy, warsztaty, dyskusje, spotkania i projekcje. Będzie okazja porozmawiać z UNESCO Artist for Peace Marcusem Millerem i Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO Herbie Hancockiem. Tematem spotkania będzie rola muzyków w kreowaniu pozytywnych procesów społecznych. Wayne Shorter przygotował wykład o wpływie koncepcji filozoficznych, polityki, fizyki kwantowej i literatury na jego kompozycje.
Swój warsztat twórczy odsłoni gitarzysta, laureat Grammy, Earl Klugh. Dee Dee Bridgewater opowie o fascynacji twórczością Billie Holiday, Niny Simone i Abbey Lincoln. Wyświetlone zostaną filmy z muzyką Herbiego Hancocka: „Round Midnight", „Possibilities" oraz dokument o historii japońskiego jazzu: „Tokyo Blues: Jazz & Blues In Japan".
Światowe obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu są organizowane po raz trzeci. Pierwszy raz 30 kwietnia 2012 r. w Paryżu, rok później w Stambule, a teraz w Osace. Wybór Japonii nie jest przypadkowy. Popularność jazzu przejawiająca się w liczbie koncertów, publiczności i wydawanych płytach jest tu większa niż w innych krajach. Tak jak w latach 50. i 60. amerykańscy jazzmani znajdowali twórczy i finansowy azyl w Europie Zachodniej, tak od lat 70. takim miejscem jest Japonia.
Razem z Japończykami Międzynarodowy Dzień Jazzu świętuje cały świat. Pełny wykaz zgłoszonych do UNESCO wydarzeń można znaleźć na stronie: jazzday.com/2014-events/. Z najciekawszych warto wymienić: wieczór „Night in Tunisia" w Algierze, cykl koncertów na Shanghai Culture Square, które rozpoczął John McLaughlin i koncert w ogrodzie Cuban Institute of Music w Hawanie. W Europie najwięcej wydarzeń przygotowali Francuzi, m.in. wystawy: z okazji 75-lecia wytwórni Blue Note Records i poświęconą twórczości Sun Ra. Na stacjach metra w Lyonie będą występować młodzi jazzmani. Zagrają także w więzieniu Saint-Quentin-Fallavier. Wiele ciekawych imprez przygotowali Włosi i Węgrzy. Np. w Pécsu odbędzie się jazzowy slam poetycki. W Ammanie i w Hadze koncerty „Jazz for Syria". W kilkunastu miastach Szwajcarii odbędzie 3. JazzDayFestival. To najlepszy dla świata przykład kooperacji różnych organizatorów jazzowej sceny. Międzynarodowy Dzień Jazzu będzie świętował Odessa JazzFest.
Jak długa i szeroka jest ojczyzna jazzu, tak wiele imprez znajdziemy na mapie USA. W SFJazz Center w San Francisco wystąpi kwartet Branforda Marsalisa, maratony jazzowe organizują wszystkie uniwersyteckie kampusy, w Nowym Orleanie odbędzie się festiwal Johna Coltrane'a, a American Jazz Museum w Kansas City otworzy nową ekspozycję interaktywną, Natomiast legendarny Newport Jazz Festival będzie świętował tego dnia swoje 60-lecie.
Z polskich organizatorów tylko katowicki festiwal JazzArt zgłosił swoje koncerty do UNESCO. 30 kwietnia wystąpią: David Liebman & Ellery Eskelin Quartet oraz Mikołaj Trzaska Trio. To nie wszystkie nasze atrakcje. 30 kwietnia na festiwalu Wiosna Jazzowa Zakopane 2014 wystąpi Urszula Dudziak. Dzień później odbędzie się tu Gala Jazz Top laureatów plebiscytu czytelników magazynu „Jazz Forum".