Przypomnijmy, iż kontrowersyjna sztuka miała zostać wystawiona na Malta Festivalu w Poznaniu, ale organizatorzy pod falą protestów środowisk katolickich odwołali zaplanowane na ten weekend przedstawienie.
– Jesteśmy poruszeni pokazywaniem w naszym kraju bluźnierczego i prowokacyjnego spektaklu. Wspomniany spektakl boleśnie uderza w to, co w chrześcijaństwie jest najświętsze. Czy taki kształt ma przybierać nasza kultura i sztuka? – pytał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Stanisław Dziwisz.
Co mieli zobaczyć widzowie? Jak czytamy na oficjalnej stronie poznańskiego festiwalu, Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli reżysera – pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. „Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii – od Francisco Goi do Rubensa – reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów – hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem" – można przeczytać na malta-festival.pl.
W piątek swoje stanowisko w sprawie odwołania spektaklu opublikowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zwróciła ona uwagę, że działalność artystyczna jest ważnym elementem wolności słowa, obejmującej także wypowiedzi i dzieła, które obrażają, szokują i wywołują niepokój.
„Szersze granice wolności artystycznej dopuszczalne są szczególnie wówczas, gdy dzieło skierowane jest do określonej grupy pełnoletnich odbiorców oraz jest wystawiane w przestrzeni zamkniętej, niedostępnej dla przypadkowego audytorium" – podkreśliła HFPC, zaznaczając jednocześnie, że na państwie ciążą pozytywne w zakresie swobody wypowiedzi, zobowiązujące władze publiczne do aktywnego działania na rzecz zabezpieczenia wolności słowa przed bezprawnymi zamachami ze strony osób prywatnych.