Rz: Ruszył portal poświęcony Instytutowi Literackiemu i paryskiej „Kulturze" (
). Co można na nim znaleźć?
Aktualizacja: 16.09.2014 13:20 Publikacja: 16.09.2014 13:20
?Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura, członek kapituły Nagrody „Rzeczpospolitej
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Rz: Ruszył portal poświęcony Instytutowi Literackiemu i paryskiej „Kulturze" (
). Co można na nim znaleźć?
Wojciech Sikora:
Jest to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie mające na celu pełne i powszechne udostępnienie archiwów prywatnej instytucji kultury. To zbiór wiedzy dla jak najszerszej publiczności, a także narzędzie dla studentów, badaczy i uczonych. Na portalu mamy wszystkie numery „Kultury" i komplet „Zeszytów Historycznych". Do tego kilkaset zdjęć i listów Jerzego Giedroycia, mnóstwo biogramów ludzi z nim związanych. Z czasem będziemy podłączać kolejne dokumenty, teksty i życiorysy. Samych listów Giedroycia mamy w archiwach 150 tys., co jest absolutnym epistolograficznym rekordem świata.
Właściwie po co ta dygitalizacja „Kultury"? Ktoś mógłby powiedzieć, że to przecież czasopisma, a te po jakimś czasie tracą na aktualności.
Nie zgodzę się z tym. Ostatnio uczestniczyłem w seminariach „Aktualność myśli Jerzego Giedroycia". Wszyscy zebrani na tych debatach byli absolutnie zgodni, że idee, które stworzył Redaktor Giedroyc, są aktualne do dzisiaj. Instytut Literacki był najważniejszą polską instytucją polityczną i kulturalną po II wojnie światowej. Książki wydawane w Maisons-Laffitte weszły do kanonu literatury polskiej. Dość wspomnieć Miłosza, Gombrowicza, Stempowskiego czy Bobkowskiego. Tak że to nie jest tylko i wyłącznie przeszłość. W kręgach „Kultury" zresztą zawsze najważniejsza była przyszłość.
Jakie idee stworzył Giedroyc?
Przede wszystkim przeformułował pojęcie polskości. Obce mu były zaściankowość czy kompleksy narodowe. Do tego polityka zagraniczna już wolnej Polski oparła się właśnie na ideach pochodzących z Maisons-Laffitte. Do dziś w naszym dyskursie politycznym funkcjonuje koncepcja ULB, która mówi, że nie będzie wolnej Polski bez wolnej Ukrainy, Litwy i Białorusi. Giedroyc powtarzał, że im mocniejsza będzie nasza pozycja na Wschodzie, tym bardziej będziemy się liczyli w Europie Zachodniej.
Czy promocja spuścizny Jerzego Giedroycia może jakoś wpłynąć na naszą sytuację polityczną w czasie kryzysu ukraińskiego?
Na razie wiedza o kręgach „Kultury" i o tym, jakie koncepcje powstawały w Maisons-Laffitte, jest bardzo słabo rozpowszechniona. Mam nadzieję, że portal zmieni tę sytuację. Koncepcje polityczne Giedroycia naprawdę są cały czas aktualne, szczególnie te dotyczące Wschodu. Jesteśmy w Unii Europejskiej ?i oczywiście na Wschodzie w znacznej mierze realizujemy politykę Unii. Niemniej jesteśmy najbardziej zaangażowani w sprawy ukraińskie spośród wszystkich krajów Wspólnoty. ?To właśnie spuścizna Jerzego Giedroycia.
rozmawiał Michał Płociński
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Rz: Ruszył portal poświęcony Instytutowi Literackiemu i paryskiej „Kulturze" (
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas