Autorem jest ceniony brytyjski dokumentalista Phil Grabsky. Jego filmowe zainteresowania są szerokie – od Afganistanu i problemów Afryki po sztukę. Duże uznanie zdobył serią „Exhibition on Screen" („Wystawa na ekranie") – realizowaną z najsłynniejszymi galeriami i muzeami. Ten cykl filmowy cieszy się dużym zainteresowaniem także w Polsce.

Najnowszy film Phila Grabsky'ego – „W poszukiwaniu Chopina", czwarty w cyklu jego dokumentów o słynnych kompozytorach, ma dla niego szczególne znaczenie.

– Dotyka także mojej historii – opowiada „Rzeczpospolitej". – Matka jest Angielką, w czasie II wojny poślubiła Amerykanina, potomka żydowskich emigrantów. Przez lata o rodzinie ojca niewiele rozmawialiśmy. Dopiero gdy w 2010 roku wybierałem się do Polski, zacząłem się o przeszłość dopytywać. Dostałem kilka adresów i odnalazłem w Warszawie dom, w którym urodził się mój dziadek.

Jadąc, nie miał filmowych zamiarów, został zaproszony na festiwal „Chopin i jego Europa" przez Orkiestrę XVIII Wieku. Magia muzyki oraz odkrywanie rodzinnej przeszłości zainspirowały go.

– Zawsze wybieram temat, o którym sam chcę się czegoś dowiedzieć – mówi Phil Grabsky. – Nie mam gotowego planu, w czasie pracy pojawiają się nowe wątki, nowe miejsca. W przypadku Chopina szybko zorientowałem się, że aby go poznać, trzeba zgłębić polską kulturę, tradycję, Warszawę.

Ten styl pracy odbija się na kształcie jego filmów. Grabsky nie ma gotowej tezy, chętnie słucha tych, których zaprasza przed kamerę, ciekawie filmuje muzykę i miejsca, do których dotarł.

Istotna część dokumentu opiera się na festiwalu w Warszawie w 2010 roku, podczas których wykonano wszystkie utwory Chopina na fortepian z orkiestrą. Solistami byli: Janusz Olejniczak, Kevin Kenner i Nelson Goerner i oni są rozmówcami Grabsky'ego w „W poszukiwaniu Chopina".

– Film może by nie powstał, gdyby nie wspaniała możliwość rejestrowania muzyków z bliska podczas występu – zdradza reżyser. – Jestem niesłychanie wdzięczny, że się na to zgodzili.

W filmie wypowiadają się inni znakomici pianiści: Lars Vogt, Daniel Barenboim, Leif Ove Andsnes, a także m.in. prof. Irena Poniatowska i Stanisław Leszczyński. Zdjęcia kręcono też oczywiście w Paryżu i na Majorce.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Dystrybutorem w Polsce jest firma Cikanek Film i ona organizuje obecnie pokazy „W poszukiwaniu Chopina" w kinach w różnych miastach.