Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.05.2016 14:52 Publikacja: 22.05.2016 14:52
4 zdjęcia
ZobaczLaureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Paweł Piotr Reszka
Foto: Fotorzepa. Monika Kuc
Po raz drugi w konkursie zwyciężyła książka polskiego autora. Na piątkowej gali wręczenia nagrody w Teatrze Dramatycznym w Warszawie przewodniczący jury Maciej Zaremba Bielawski odczytał werdykt: „Paweł Piotr Reszka z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchuje się w dramatyczne opowieści swoich rozmówców – ludzi zagubionych w skomplikowanej codzienności, szukających ukojenia i sensu życia w religii, Kościele czy rodzinie, czasem zdruzgotanych przez los, a czasem w zaskakujący sposób odnajdujących szczęśliwe chwile w swoim życiu. Dociera do spraw ukrytych, ale pisze o nich powściągliwym, niemal przezroczystym stylem, z wielkim taktem i szacunkiem dla drugiego człowieka. Łączy poczucie humoru z głęboką empatią.”
Wartość nagrody wynosi 50 tys. Zł. W tym roku zgłoszono do niej 96 książek. Do finału jury zakwalifikowało pięć z nich. Oprócz książki laureatki, wydanej przez Agorę były to: „Droga 816” Michała Książka (Fundacja Sąsiedzi), „Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” Jenny Nordberg, przekład Justyn Hunia (Czarne), „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” Zbigniewa Parafianowicza i Michała Potockiego (Czarne) oraz „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” Karoliny Domagalskiej (Czarne).
Jury nie przyznało tym razem nagrody dla tłumacza.
Mottem siódmej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki było zdanie z jego „Podróży z Herodotem „Stoimy w ciemności otoczeni światłem”, a symboliczną rolę światła pełniły właśnie książki. Nagroda przyznawana jest od 2010 roku dla najwartościowszych książek reporterskich, podejmujących ważne tematy współczesności. Do grona jej dotychczasowych laureatów należą: Jean Hatzfeld za „Strategia antylop”, dwukrotnie Swietłana Aleksijewicz za „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, Liao Yiwu za „Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych”, Ed Vulliamy za „Ameksyka", Elisabeth Asbrink, za „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" oraz Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie".
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
9 lipca 2025 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala 50. Nagrody im. Oska...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
W jednej z najstarszych bibliotek rodowych, obecnie oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, rozpoczął się remont....
Przeglądy filmów, transmisje spektakli teatralnych i operowych, pokazy plenerowe – na wakacje stołeczne kina prz...
4 czerwca w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa 18. edycji konkurs...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas