– Obserwujemy zwrot do tego, co lokalne – mówi Joanna Albin, współwłaścicielka Akademii Kulinarnej Comfort Food Studio w zreaktywowanej warszawskiej Hali Koszyki. – Duże znaczenie ma producent i historia produktu. Nawet gdy kursanci wybierają obcą kuchnie, np. tajską, to szukają w niej miejsca dla polskich produktów.
– Wyraźnym trendem jest dbanie o zdrowie przez gotowanie miedzy innymi z użyciem superfoods. W tym trendzie mieści się też wzrastająca popularność kuchni roślinnej – dodaje Łukasz Mielniczuk z Cook Up Studio.
Kiedyś robienie przetworów często kojarzone było z aktywnością osób starszych, jednak teraz chętnie zajmują się tym i młodsi. Z tegorocznego badania „Zrób to sam w Polsce", przygotowanego przez Allegro, Majsterki i Mobile Institute, wynika, że własne przetwory przygotowują najczęściej Polacy w wieku 45–54 lata (21 proc.), ale także osoby od 19 do 24 lat (20 proc.).
Wśród najpopularniejszych samodzielnych rodzajów aktywności badani wskazali domowe wytwarzanie przetworów i przygotowywanie zdrowego jedzenia. Deklaruje to co szósty pytany. Czym zajmujemy się najczęściej? Najpopularniejsze, obok przetworów, są własne ciasta i torty (16 proc.). A oprócz nieśmiertelnych przecierów pomidorowych, dżemów truskawkowych i powideł śliwkowych do kuchni wracają kiszonki. Ale kapusta czy ogórki już nam nie wystarczają. Kisi się tez coraz częściej inne warzywa, jak choćby rzodkiewki, kalarepę, cebulę, a także jabłka czy gruszki.
Kilka miesięcy temu ukazała się w Polsce książka znanego na całym świecie entuzjasty naturalnego jedzenia, Sandora Ellixa Katza „Sztuka fermentacji". To kilkusetstronicowa biblia różnych kiszonek dla miłośników, ale i nowicjuszy. Opisuje je w sposób plastyczny i jednocześnie daje mnóstwo wskazówek. Publikacja została okrzyknięta najbardziej oczekiwaną książką kucharską w Polsce, ale nie można zapominać, że i polscy szefowie kuchni mają w tej dziedzinie osiągnięcia.