Mailowy bomber coraz trudniejszy do wykrycia

Dzięki likwidacji kart prepaid spadła liczba fałszywych alarmów bombowych. Teraz sprawcy ukrywają się za e-mailem.

Aktualizacja: 07.04.2019 07:12 Publikacja: 07.04.2019 00:01

fot. Wies van Erp

fot. Wies van Erp

Foto: Flickr

Likwidacja od 2017 r. niezarejestrowanych na abonenta numerów prepaidowych miała pomóc w walce z terroryzmem, ale także ograniczyć liczbę fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych, które w ostatnich latach stały się plagą. Dzięki rejestracji służby mogłyby szybko ustalić tożsamość właściciela telefonu, z którego wysyłano nieprawdziwą wiadomość lub wykonano połączenie o fałszywym alarmie.

Poseł PO Marek Wójcik chciał sprawdzić, czy rejestracja kart na nazwisko pomogła ograniczyć skalę zjawiska zgodnie z intencją ustawodawcy. Poprosił MSWiA o dane na ten temat od 2014 r. do 2018 r., w tym ilu sprawców fałszywych alarmów ujęto. Dane są „objęte niejawną formą pracy operacyjnej policji", wobec czego „nie mogą zostać udostępnione" – odpowiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych. – To absurdalne i dowód na to, jak wygląda dziś parlamentarna kontrola rządu – mówi nam poseł Wójcik. Tym bardziej że „Rzeczpospolita" wystąpiła do Komendy Głównej Policji i bez problemu je otrzymała. Okazuje się, że faktycznie od 2017 r. spada liczba fałszywych zgłoszeń o bombach, tyle że nie poprawiła się wykrywalność. W 2016 r. było ich aż 391, rok później – kiedy weszła w życie ustawa antyterrorystyczna – spadła do 260. W ubiegłym, 2018 r. fałszywych alarmów zanotowano 218. Problem w tym, że procentowo, patrząc na liczbę zatrzymanych sprawców, wykrywalność wcale nie wzrosła (choć oczywiście liczbowo zmalała). W 2016 r. ujęto 186 osób, w 2017 – 102, a w 2018 – 104 osoby. Powód?

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA