Wniosek w sprawie zorganizowania debaty złożyła w Parlamencie Europejskim Frakcja Odnowić Europę - donosi PAP. Już wczoraj słowacki europoseł Michal Szimeczka na Twitterze pisał, że ustawa dyscyplinująca sędziów, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, powoduje, że "kryzys się nasila".

Przeciwko organizacji debaty był przedstawiciel Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, frakcji do której należą europosłowie PiS. Przeciwnikiem był także reprezentant grupy Tożsamość i Demokracja.

Debata na temat praworządności w Polsce odbędzie się we wtorek w Strasburgu. 

W połowie stycznia PE przegłosował rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce i na Węgrzech. W rezolucji posłowie stwierdzili, że sprawozdania i oświadczenia Komisji Europejskiej, ONZ, OBWE i Rady Europy wskazują, że „sytuacja zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech pogorszyła się od momentu uruchomienia art. 7".

Zdaniem PE brak skutecznego stosowania przez Radę Unii Europejskiej art. 7 Traktatu o UE podważa "integralność wspólnych europejskich wartości, wzajemne zaufanie i wiarygodność Unii Europejskiej jako całości”.

Europosłowie wezwali do stworzenia mechanizmu łączącego wypłatę unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Taki instrument Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym roku i dołączyła do projektu budżetu na lata 2021–2027.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę represyjną. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw przygotowali posłowie klubu PiS. Ustawę 24 stycznia uchwalił Sejm, Senat chciał jej odrzucenia.