Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. zwalczania korupcji, zaatakowała wczoraj prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtykę za to, że nie chciał jej ujawnić danych dotyczących przeszłości jednego z urzędników państwowych.
– Posłałam zapytanie, czy oświadczenie lustracyjne pewnego istotnego dla funkcjonowania państwa urzędnika jest zgodne ze stanem faktycznym – opowiadała Pitera w TVN24. – Jedyną odpowiedzią od pana Kurtyki było to, że żadna odpowiedź mi się nie należy– oburzała się.
Urzędnicy instytutu uważają jednak, że Julia Pitera zażądała informacji, których zgodnie z prawem prezes nie mógł udzielić. – Pani minister wystąpiła o informacje na temat osoby publicznej, której stanowisko nie jest wymienione w katalogu osób pełniących funkcje publiczne zawartym w ustawie lustracyjnej – mówi „Rz” Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.
Według niego oznacza to, że gdyby Janusz Kurtyka udostępnił Piterze dane o tej osobie, złamałby prawo.
– W piśmie skierowanym do pani minister było obszerne wyjaśnienie, w jaki sposób, czyli na podstawie jakich przepisów, może uzyskać informacje, o które zabiega. Prezes IPN nie miał podstaw prawnych, aby udzielić informacji w trybie, w jakim zwróciła się do IPN minister Pitera – dodaje Arseniuk.