– Nasza akcja to protest przeciwko fałszowaniu historii skierowany do spotykających się na Westerplatte przedstawicieli państw kiedyś wrogich Polsce oraz ostrzeżenie przed nawrotem ksenofobii – wyjaśnia Mariusz Klonowski, zgorzelecki przedsiębiorca działający w Innovatons Neiße Region, polsko-niemieckim stowarzyszeniu, które zaangażowało trębacza.
Hymn to odpowiedź na antypolską kampanię plakatową, jaką w maju i w sierpniu rozpętali w Görlitz neonaziści z Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Choć ich działania skrytykowała kanclerz Angela Merkel, władze niemieckiego miasta uznały, że hasła „Turystów witamy. Obcokrajowcy przestępcy won!” i „Zatrzymać polską inwazję!” to tylko prezentowanie poglądów politycznych. A niemiecka prokuratura stwierdziła, że plakatów nie można zakwalifikować jako siania nienawiści.
W sierpniu po interwencji burmistrza Zgorzelca w niemieckim mieście wywieszono kontrplakaty „Görlitz mówi NPD – NIE”, a w polskim – „Zgorzelec/Görlitz: dwa miasta jednym głosem. NPD mówimy NIE”.
Organizatorzy wczorajszej akcji krytykowali ten ostatni pomysł, uważając, że to promowanie neonazistów. W obawie przed ewentualnymi kłopotami z odegraniem hymnu przygotowali dwie zapasowe trąbki. Ale nikt nie zakłócił akcji, a gdy 72-letni Stanisław Dumański, były trębacz pokładowy ORP „Iskra”, odgrywał Mazurka Dąbrowskiego, pojawiły się niebieskie baloniki z gołąbkami pokoju. – To chyba pomysł niemieckiego magistratu – domyśla się Klonowski.
Na moście zjawił się deputowany do Bundestagu Ilia Seifert z lewicowej partii Die Linke.