Premier poinformował po spotkaniu z szefem hiszpańskiego rządu Jose Louisem Rodriguezem Zapatero, iż dzięki polsko-hiszpańskiej umowie o sprzedaży uprawnień do emisji CO[sub]2[/sub] Polska może uzyskać sporo środków na inwestycje związane z ochroną środowiska.

- Dzisiaj podpisujemy także dla Polski niezwykle ważną, bo precedensową umowę o sprzedaży uprawnień do emisji. Pod tym tajemniczym kryptonimem kryje się świetny pomysł na współpracę polsko-hiszpańską - powiedział premier.

- To oznacza, że hiszpańskie pieniądze na polskiej ziemi będą pracowały na rzecz ochrony środowiska. To oznacza, że Hiszpania zyskała ciekawego partnera, jeśli chodzi o wspólną politykę proekologiczną i dotyczącą emisji, a w konsekwencji oznacza to - jak wyliczyliśmy z panem ministrem (środowiska) Maciejem Nowickim - mniej więcej pół miliarda złotych, które zostaną zainwestowane w polską gospodarkę na rzecz takiej mądrzejszej, przyjaźniejszej dla środowiska energetyki - zaznaczył Tusk.

Tusk poinformował również, że Polska i Hiszpania podpisały umowy: w sprawie wymiany doświadczeń, jeśli chodzi o prezydencję w Unii Europejskiej oraz umowę, dzięki której polscy inżynierowie i logistycy będą uczyli się w Hiszpanii budowy i organizacji szybkich kolei.