Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych miała znieść ograniczenia dla właścicieli biur podróży i otworzyć rynek turystyki w Polsce. Ale posłowie PO z podkomisji kultury fizycznej i turystyki omal nie pomieszali szyków własnemu rządowi, usuwając kluczowy zapis. Na odsiecz gabinetowi Donalda Tuska ruszyli... posłowie PiS, przywracając pierwotną propozycję. Losy projektu rozstrzygną się dziś w Sejmie.
Rząd w swoim projekcie proponował zniesienie przepisów z 1997 r., które pozwalały na organizację imprez turystycznych tylko osobom mającym ukończone studia wyższe z zakresu rekreacji i turystyki, prawa, ekonomii i marketingu lub specjalistyczną szkołę średnią. Wymagane było też odbycie praktyki w firmie turystycznej. Powód zmian? Ograniczenie formalności obciążających przedsiębiorców – czytamy w uzasadnieniu projektu.
– To, czy firma turystyczna przetrwa, powinno zależeć od jakości usług turystycznych. To rynek jest najlepszym weryfikatorem – podkreśla Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, rządowej agendy wspierającej podmioty zajmujące się turystyką, z którą m.in. był konsultowany projekt.
W listopadzie 2009 r. trafił on do Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. Jak ustaliła "Rz", w toku prac w podkomisji zapis uwalniający rynek usług turystycznych w Polsce zniknął. Jak wynika z sejmowych protokołów, został usunięty głosami posłów koalicji: PO i przedstawiciela PSL.
Kolegów przekonał poseł Platformy Andrzej Gut-Mostowy. – Chodzi o to, żeby ludzie, którzy się zabierają za turystykę, coś o niej wiedzieli. Organizacja imprezy turystycznej to nie jest zwykłe pójście do fryzjera. Wymagany jest duży poziom etyki i solidności zawodowej – przekonuje.