Korespondencja z Nowego Jorku
Amerykański Sąd Najwyższy orzekł, że zabraniające dyskryminacji na podstawie rasy, religii czy płci Civil Rights Act – prawo ustanowione w 1964 r. – odnosi się też do dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej albo tożsamości płciowej. „Pracodawca, który zwolni pracownika tylko za to, że jest gejem albo osobą transgender, łamie prawo” – napisał sędzia Neil M. Gorsuch.
Do tej pory w połowie stanów za zwolnienie osoby homo-, biseksualnej albo trans nie groziły żadne prawne konsekwencje. Pracownik, który poślubił osobę tej samej płci albo przyznał się do innej niż hetero orientacji seksualnej mógł natychmiast zostać zwolniony z pracy. Teraz będzie mógł dochodzić swoich praw jak osoby zwolnione na podstawie religii czy rasy. Zatem decyzja ta rozszerza ochronę prawną dla milionów ludzi w całym kraju i jest uznawana za wielkie zwycięstwo środowisk LGBT – jak się okazało – trudniejsze do osiągnięcia niż legalizacja małżeństw osób tej samej płci, którą SN zatwierdził w 2015 r.
Orzeczenie to osiągnięte stosunkiem głosów 6-3 było zaskoczeniem, bo po dwóch nominacjach Donalda Trumpa większość członków SN to sędziowie konserwatywni, w tym Gorsuch, który przewodniczył. – SN potwierdził prostą, ale głęboką zasadę, na której opiera się Ameryka, że każdy człowiek powinien być traktowany z szacunkiem i godnością; że każdy powinien żyć swoim życiem, z dumą i bez strachu – powiedział demokratyczny kandydat na prezydenta Joe Biden.
Sąd Najwyższy podążył za opinią społeczną, bo większość – 53 proc. według sondażu Gallupa – Amerykanów przeciwna jest dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.