Wysokie na ponad 8 metrów drzewko zostało ułożone przez tysiące mieszkańców Poznania w ciągu 8 dni z ponad 3000 zielonych butelek PET. Surowiec został pozyskany m.in. podczas zbiórki w poznańskich firmach, redakcjach oraz przyniesionych przez mieszkańców. Projekt jest kolejną, proekologiczną inicjatywą Fundacji All For Planet, która w grudniu obchodzi swoje 5-lecie działalności. Celem akcji jest promocja EKOlogicznego podejścia do Świąt Bożego Narodzenia i przedstawienie praktycznych porad na spędzenie ich w zgodzie z naturą. Patronat honorowy objął Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
- Choinka to piękny świąteczny symbol, a my wspólnie z poznaniakami zbudowaliśmy go z surowców pochodzących z odzysku. Pokazaliśmy, jak kilogramy plastikowych butelek przestają być odpadem i zyskują drugie życie. Ta akcja jest dla nas szczególnie ważna, bo właśnie w grudniu mija 5 lat istnienia Fundacji Allegro All For Planet. Przez ten czas zrealizowaliśmy kilkanaście ogólnopolskich, proekologicznych akcji i ustanowiliśmy kilka rekordów Guinnessa w dziedzinie ekologii. Mamy nadzieję, że EKOchoinka nie tylko będzie cieszyć oczy, ale również zachęci wszystkich Polaków do szukania sposobów na połączenie tradycji świątecznych z ekologią – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji All For Planet.
Zbiórka butelek PET
Od 21 listopada do 2 grudnia Fundacja Allegro All For Planet przeprowadziła zbiórkę butelek PET w poznańskich firmach oraz redakcjach. Do zbiórki aktywnie włączyli się także mieszkańcy miasta. 6 grudnia odbył się konkurs, w którym nagrodą główną, za zebranie największej liczby butelek (o pojemności 1,5l, w zielonym kolorze, niezgniecionych i zakręconych) był tytuł „EKOpoznaniaka" i możliwość uroczystego rozświetlenia EKOchoinki w towarzystwie Prezydenta Miasta Poznania. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i nagłego ataku zimy w konkursie wzięło udział blisko 100 osób, które dostarczyło w sumie 921 butelek. To nie był koniec zbierania butelek – mieszkańcy miasta codziennie, przez 8 dni przynosili około 100 butelek potrzebnych do budowy „Pierwszej w Polsce miejskiej EKOchoinki wartej POZnania".
EKOchoinka powstała w 8 dni
Budowa miejskiej EKOchoinki rozpoczęła się 6 grudnia o godz.12.00. Przez osiem dni do akcji włączyło się kilka tysięcy poznaniaków – przedstawicieli różnych pokoleń. Na placu budowy gościliśmy: przedszkola, szkoły podstawowe, młodzież i rodziców z dziećmi. Nie zabrakło również ochotników z klubów seniorów. Przez blisko 3 doby, ochotnicy wspólnie z ochotnikami fundacji zbudowali pierwszą w Polsce miejską EKOchoinkę wysoką na ponad 8 metrów i zaprojektowaną przez uznanych w Europie, poznańskich architektów: Piotra Wełniaka i Anitę Chudecką.