Chodzi m.in. o reformę ulg podatkowych dla rodzin wielodzietnych oraz wyższe świadczenia dla emerytów i rencistów.
„Rzeczpospolita" na pierwszej stronie w tekście „ Polityka zniszczy gospodarkę" komentuje: obietnice premiera pokazują, że celem koalicji jest wygranie wyborów. Nawet kosztem budżetu i bezpieczeństwa. Może to kosztować podatników nawet 5 miliardów złotych.
W tekście red. Paweł Jabłoński przypomina, że Polska jest w bardzo skomplikowanej sytuacji gospodarczej. Zwiększa się ryzyko wojny bezpośrednio przy naszej granicy. Mimo likwidacji OFE nasz dług publiczny szybko rośnie. A planowany wzrost dochodów budżetowych jest zagrożony. Podobnie źle wygląda sytuacja w ZUS. I w takich okolicznościach premier zapowiada zwiększenie wydatków społecznych i zmniejszenie wysiłku zbrojeniowego.
O zapowiedziach premiera na pierwszej stronie pisze też Gazeta Wyborcza. W tekście „ Nowe dary premiera" zauważa, że Tusk podbiera socjalne postulaty opozycji, nie mówiąc skąd weźmie na to pieniądze. GW zauważa też przemianę premiera. „Swoim wczorajszym przemówieniem w Sejmie premier Tusk zaskoczył opozycję. W przeszłości liberał, od wybuchu kryzysu powtarza, że obowiązkiem państwa jest wspieranie najsłabszych. Ostatnio wyznał, że czuje się dziś bardziej socjaldemokratą".
Ciekawy tekst w kontekście zapowiedzi rządu można znaleźć dziś także w Dzienniku Gazecie Prawnej pt. „Rząd oszczędził na ulgach". DGP stawia tezę, że obecny system odliczeń prorodzinnych nie przekłada się na większą dzietność. Dziennik wylicza, że na skutek zmian prawnych (m.in. ograniczeń dla rodzin z jednym dzieckiem) spadła liczba rodzin korzystająca z ulg, jak również zmniejszyły się kwoty odliczeń.