Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 11.05.2015 06:07 Publikacja: 11.05.2015 01:07
Dr Jarosław Flis
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Rz: Zacznę do pytania, na które chyba znam odpowiedź. Jest pan zaskoczony?
Dr Jarosław Flis: W porównaniu Wielką Brytanią, gdzie prowadzący od kilku lat w sondażach labourzyści ponieśli dotkliwą klęskę, to drobna sensacja. Prawdziwe starcie za dwa tygodnie. Jednak nie przeczę, jestem zaskoczony.
Skąd ten wynik? Wygląda na to, że znów przed wyborami pomyliły się pracownie sondażowe.
Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, na ile zadziałał przekaz z ostatniego tygodnia przed wyborami. Brzmiał on, że głos na Kukiza jest żółtą kartką dla PO i to mało kosztowną, bo obsada urzędu prezydenckiego rozstrzygnie się w II turze. Już teraz widać, że dalsza batalia będzie toczyła się o ten właśnie elektorat.
Wyborcy, którzy pokazali PO żółtą kartkę, w drugiej turze poprą już Komorowskiego i zwycięstwo ma w kieszeni?
Będą jeszcze debaty. Poza tym ktoś, kto raz już zagłosował przeciw, może dalej zmieniać zdanie. Więź z tą częścią elektoratu została już naderwana. Będzie się oczywiście toczyć walka o jej odzyskanie. A wystąpienia dwóch głównych kandydatów w wieczór wyborczy zapowiadają wyrównany pojedynek, bo i jedno, i drugie było dalekie od ideału. Komorowski nie ma mobilizującego sposobu mówienia, ale wynik przyjął też spokojnie, bez ekscytacji. Z kolei u Dudy było widać wiecowe rozgorączkowanie, co nie musi działać zachęcająco na wahających się wyborów.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy respondentów jakie - ich zdaniem - poglądy ma kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.
Jaki jest bilans pierwszego roku trzeciego rządu Donalda Tuska? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Prokurator Grażyna Stronikowska będzie pierwszą przedstawicielką Polski w Prokuraturze Europejskiej. Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
Rządy na całym świecie, próbując zastopować i odwrócić u siebie trend depopulacyjny, ponoszą niemal zawsze porażki. Zanim się jednak wymyśli lek na malejący wskaźnik dzietności, warto się zastanowić, co jest w ogóle źródłem tego globalnego trendu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas